2173

Satu Jaatinen

Päijät-Hämeen hyvinvointialue, Lahti
hallitusammattilainen, kauppatieteiden maisteri, 58

Hyvinvointialueella

Tahdon edistää hyvinvointia kaikille ja kaikkialla Päijät-Hämeessä. Tuoda kaukonäköisyyttä päätöksentekoon. Vahvistaa alueen ja soten omavaraisuutta. Tehdä alueesta hyvinvoivan paikan elää kaikissa sen osissa ja kaikille sen asukkaille, turvaten asukkaiden terveyden, toimeentulon, hyvinvoinnin ja turvallisuuden ja helposti saavutettavat ja ajanmukaiset palvelut.


Tahdon lisätä kaukonäköisyyttä päätöksenteossa. Pankkiiritaustaltani vaadin virkamiehiltä perusteellista taustatyötä, jolla selvitetään esimerkiksi, onko säästö todella säästö, vai joutuuko siitä kenties maksamaan myöhemmin enemmän. Meidän tulee ymmärtää, mitä seurauksia säästöistä / palveluiden leikkauksesta on. Jos esimerkiksi terveyskeskus harkittaisiin lakkautettavan tai vanhusten palveluista leikattavan, meidän päättäjien pitäisi saada ymmärtää, kuinka säästöt luodaan: jos henkilökunta siirtyy muihin yksiköihin, säästöjä ei tule lainkaan; jos Sotejätille, niin julkisen kilpailija vahvistuisi. Kuljetuskustannukset tulee selvittää - ja se, onko mahdollista että ihmiset jättävät käymättä kaukaisessa terveyskeskuksessa ja samoin kuin mahdollisesti vanhusten palveluista leikkaamalla, erikoissairaanhoidon kustannukset voivat lisääntyä moninkertaisesti verrattuna alkuperäiseen "säästöön". Tämä ei ole sydämellistä, inhimillistä eikä järkevää.

Tahdon myös edistää valtuutettujen parempaa ymmärrystä henkilökunnan ja asiakkaiden ongelmista ja esteistä ja ideoista ongelmien ratkaisuille. Ja toisin päin, tiedon ja tunnettuuden lisäämistä henkilökunnan ja asiakkaiden välillä. Ja edistää valtuuston mahdollisuutta vaikuttaa vahvemmin päätöksentekoon. Nyt päätöksenteko on pääasiassa virkamiehillä ja hallituksella.

Omavaraisuutta hyvinvointialueilla on julkinen tuotanto yhdessä pienten ja paikallisten yritysten ja tuottajien ja kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.

Päijät-Hämeen hyvinvointialueella on yli miljardin budjetti. Yli puolet siitä käytetään ulkoistamiseen useimmiten isoilta jäteiltä. Alta puolet jää siis omaan tuotantoon ja henkilökunnan palkkoihin.

Pankkiiritaustaltani olenkin huolissani kansainvälisen finanssitalouden saapumisesta Suomeen ja alueelle mm. Sotejättien, vuokrapalveluiden ja kiinteistö- ja vakuutusbisneksen muodossa. En tue toimia, joissa julkisen peruspalveluita leikataan, jotta tuotantoa voidaan siirtää yhä enemmän finanssimarkkinoille sotejättien ja vakuutus- ja kiinteistöalan tuoton- ja voiton tekoon.

Päijät-Hämeen hyvinvointialue on saanut käännettyä laivaa piirun verran tässä suhteessa viimeisen vuoden aikana: vuokrafirmoilta on vähennetty palkkauksia tuoden noin neljä miljoonaa takaisin säästöinä budjettiin ja meidän terveyteen ja hyvinvointiin ja turvallisuuteen.

Sotejätit ovat myös ostaneet tai kilpailleet pieniä hoito- ja hoiva-alan yrityksiä pois markkinoilta jo kohta 25 vuotta. Tämä on tarkoittanut ison määrän henkilökuntaa siirtymistä isoille jäteille. Kun julkisia palveluita, esimerkiksi terveyskeskuksia on ulkoistettu, henkilökuntaa on siirtynyt pois julkiselta myös sitä kautta. Pienten, jättien kanssa kilpailevien yritysten poistuminen markkinoilta kilpailemasta ja työntekijöiden ja ulkoistamisen keskittyminen isoille jäteille on kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan tarkoittanut hintojen nousua. Se taas tarkoittaa, että vähemmän rahaa jää itse hoivaan, terveydenhoitoon ja turvallisuuden ja sosiaaliturvan varmistamiseen. Pienten yritysten poistuminen markkinoilta tarkoittaa myös paikallisen yrittäjyyden ja työllisyyden vähentymistä keskittämisen yhteydessä. Omavaraisuuden katoa.

Monissa Euroopan maissa on omalääkäreitä, jotka toimivat valtion tai alueen palkkaamina pieninä yhden tai useamman lääkärin praktiikkoina. Monissa maissa julkisen rinnalla toimii myös voittoa tekemättömiä ja pieniä yrityksiä. Meilläkin ne on siis ostettu melkein kokonaan pois. Tämän trendin kääntämiseen tahdon vaikuttaa.

Tuotontekoa ei tulisi sallia heikossa tai puolustuskyvyttömässä asemassa olevista, ellei valvonta ole erittäin ja erityisen vahvaa ja toimivaa: varmistaen, ettei tässä asemassa olevia hyväksikäytetä. Tahdonkin jatkaa valvonnan vahmistamisen edistämistä sekä hyvinvointialueella omassa että ulkoistussa tuotannossa.

Tahdon edistää asukkaiden hyvinvoinnin lisäämistä. Esimerkiksi Briteissä järjestetään kakkostyypin diabeetikoille terveydenedistämisohjelmia, joiden avulla he voivat jättää diabeteslääkityksen kokonaan pois.

Hyvinvointia voidaan parhaiten edistää kunnissa. Lähimetsien, väljän asumisen, lähiliikuntapaikkojen, uimarantojen, yhteisöllisyyden tilojen, turvallisten lähikoulujen ja -varhaiskasvatuksen, taiteen ja tieteen ja jatkuvan koulutuksen tarjoaminen kuntien taholta lisää hyvinvointia ja sitä kautta vähentää soten kustannuksia.



Taustastani: Toimin 25 vuotta Lontoossa investointipankkiirina, ja minulla on kahdeksan vuotta kokemusta valtuusto- ja luottamustoimista Asikkalassa ja tämän kauden olen ollut aktiivisena varavaltuutettuna ja luottamustoimissa Päijät-Hämeen hyvinvointialueella.
Olen majoitustoiminnan yrittäjä ja autan muita yrityksiä ja yhdistyksiä näiden hallituksissa - siitä nimi hallitusammatilainen. Talous ja kokonaisuuksien näkeminen ja kansainvälisten finanssimarkkinoiden toimijoiden ymmärtäminen ovat vahvuuksiani

Vaaliteemat

Omavaraisuutta Soteen

Tahdon pönkittää julkista terveydenhoitoa (teemme itse), lisättynä voittoa tekemättömän sektorin ja pienen yksityisen tuotannon palveluilla. Tahdon pienentää Sotejättien liian suureksi paisunutta osuutta ja saada Sotejätit tiukkaan valvontaan. Sotejätit perustettiin noin 25 vuotta sitten Suomeen ja ne tuottavat suuren osuuden palveluista alueella Harjun kautta ja muina ulkoistuksina. Henkilökunnan palkkaukseen käytetään vähemmän rahaa kuin ulkoistamisiin ja ulkoistuksista vain pieni osa päätyy pienille ja paikallisille tuottajille.

Kaukonäköisyyttä päätöksentekoon

Tahdon lisätä kaukonäköisyyttä päätöksenteossa. Pankkiiritaustaltani tulen tulevaisuudessakin vaatimaan virkamiehiltä perusteellista taustatyötä, jolla selvitetään päätösten vaikutukset ja vertaillaan vaihtoehtoja pitkälle tulevaisuuteen. Meidän tulee ymmärtää, onko säästö todella säästö, vai joutuuko siitä kenties maksamaan myöhemmin moninkertaisesti. Esimerkiksi, meidän tulee saada ymmärtää, mitä seurauksia säästöistä / palveluiden leikkauksesta on. Jos esimerkiksi terveyskeskus harkittaisiin lakkautettavan tai vanhusten palveluista leikattavan, meidän päättäjien pitäisi saada ymmärtää, kuinka säästöt luodaan: jos henkilökunta siirtyy muihin yksiköihin, tuleeko säästöjä lainkaan; jos Sotejätille, niin mitä julkiselle tuotannolle tapahtuu. Kuljetuskustannukset tulee selvittää - ja se, onko mahdollista että ihmiset jättävät käymättä kaukaisessa terveyskeskuksessa ja samoin kuin mahdollisesti vanhusten palveluista leikkaamalla, lisääntyvätkö erikoissairaanhoidon kustannukset moninkertaisesti verrattuna alkuperäiseen "säästöön".
Tahdon myös edistää valtuutettujen parempaa ymmärrystä henkilökunnan ja asiakkaiden ongelmista ja esteistä ja ideoista ongelmien ratkaisuille. Ja toisin päin, tiedon ja tunnettuuden lisäämistä henkilökunnan ja asiakkaiden välillä.
Tahdon myös edistää valtuuston mahdollisuutta vaikuttaa vahvemmin päätöksentekoon. Nyt päätöksenteko on pääasiassa virkamiehillä ja hallituksella.

Hyvinvoinnin edistäminen

Tahdon hyvinvointialueen edistävän asukkaiden hyvinvoinnin lisäämistä yhdessä kuntien kanssa paljon voimallisemmin. Esimerkiksi Briteissä järjestetään kakkostyypin diabeetikoille terveydenedistämisohjelmia, joiden avulla he voivat jättää diabeteslääkityksen kokonaan pois.
Lähiluonnon ja liikuntapaikkojen ja virkistyksen mahdollisuutta tulee tukea kunnissa : esimerkiksi vanhuksille tulee mahdollistaa ulos raittiiseen ilmaan pääsy myös liukkailla keleillä. Tämäntyylisistä asioista hyvinvointialueen on hyvä pitää kuntia hereillä ja tukea näitä. Perheiden ja lasten hyvinvoinnin edistämisessä sekä kunnat että hyvinvointialue tulee tukea perheitä kaikin tavoin. Pitäen mielessä, että ihminen tulee nostaa jaloilleen ja tukea vahvistumisessa niin, että tämä pärjää omillaan tulevaisuudessa. Näen tulevaisuuden hyvänä, kun kaikki toimivat yhdessä ja toisiaan tukien ja vastuuta itsestään ottaen hyvinvointimme turvaamiseksi: hyvinvointialue, kunnat, yritykset, perheet, koulut, varhaiskasvatus, jokainen itse omilla valinnoillaan ja koulutus ja ohjaus parempien valintojen tekemiseen, jos tarpeellista.