Olen kolmekymppinen koulupsykologi ja pienen lapsen äiti Virroilta. Aluevaltuustossa edistäisin erityisesti lasten, nuorten, perheiden ja työntekijöiden asemaa.
Hyvinvointialuetta tulee tarkastella kokonaisuutena, ei pelkästään asukasmäärien kannalta, vaan esim. pitkät etäisyydet huomioiden. Pirhan tulee kantaa vastuunsa myös Pohjois-Pirkanmaan asukkaiden palveluista eikä asettaa reuna-alueiden asukkaita erilaiseen asemaan verrattuna isojen kaupunkien ja kuntien asukkaisiin. Sillä tärkeintä on edelleen ihminen, postinumeroon katsomatta.
Perusterveydenhuoltoon tulee panostaa, jotta asukkaat saavat palvelua mahdollisimman varhain, ei vasta sitten, kun oireet ja vaivat ovat vaikeutuneet. Näin päästäisiin pikkuhiljaa kohti niitä säästöjä, joita sote-uudistukselta on odoteltu. On tärkeää, että perusterveydenhuollon palveluita on saatavilla oikea-aikaisesti ja riittävästi jokaisessa Pirkanmaan kunnassa.
Perheiden hyvinvointia tuetaan siten, että neuvolasta lähtien perheet saavat asioida tuttujen työntekijöiden kanssa. Henkilöstön hyvinvointiin tulee kiinnittää erityistä huomiota, jotta työntekijät viihtyvät työssään ja muodostuvat asiakkailleen tutuiksi.