Olen Ilomantsilainen tämän kauden aluevaltuutettu. Haluan hyödyntää saamaani aluevaltuusto kokemusta ja sote-arjessa toimivana, jatkaa vaikuttamista hyvinvointialueen asioissa täältä rajaseudulta.
Palveluihin yhteydenottoa ja pääsyä, kokonaisvaltaisuutta sekä jatkuvuutta on edelleen kehitettävä, mm. perhe-/omalääkärimallin avulla. Ikäihmisten tarpeenmukaisten palveluiden turvaaminen, perhe- ja omaishoitajuuden tukeminen, lasten ja nuorten sekä tukea tarvitsevien oikea-aikaisten palveluiden saatavuuden parantaminen. Ensihoidon ja pelastuspalvelun resursseja on vahvistettava.
Henkilöstön työarkea tulee edistää henkilöstöä kuulemalla, pitkän tähtäimen päätöksillä, riittävillä resursseilla, osaamisen hyödyntämisellä, vakituisilla työsuhteilla ja omaan työhön vaikuttamisen mahdollisuuksia parantamalla.
Menestyminen omana hyvinvointialueena on tärkeää, jotta palvelut ja päätöksenteko pysyvät lähellä. Päätöksiä pitää saada yhteistyössä aikaan ja toimintaa viedä eteenpäin monin kehittämisen keinoin.