Kulunut valtuustokausi on ollut haasteellinen, koska olemme rakentaneet kokonaan uutta laajaa organisaatiota. Työ on vielä kesken ja olen kiinnostunut toimimaan seuraavat 4 vuotta edelleen aluevaltuutettuna, jos niin haluatte. Suuria päätöksiä on vielä tehtävä koskien mm. palvelujen järjestämistä Pohjois-Savon maakunnassa.
Aluevaltuuston on huolehdittava, että perusterveydenhuollon palveluita on myös reuna-alueiden kunnissa ja isoimmissa taajamissa.
Kaikilla ei ole varaa hakea esim. lääkäripalveluita yksityisiltä terveysasemilta. Neuvola- ja kouluterveydenhuollon palvelut ovat tärkeitä peruspalveluita. Ikäihmisille ja suurille ikäluokille tulee taata turvattu vanhuus ja hyvä hoiva kotiin tai palveluasumiseen.
Palo- ja pelastustoimen palveluita ei voida keskittää pelkästään suuriin kaupunkeihin. Asemaverkosto on oltava sellainen, että myös reuna-alueiden asukkaat saavat palveluita ja apua kohtuullisessa ajassa.