2428

Terttu Ruotsalainen

Pohjois-Savon hyvinvointialue, Lapinlahti
yhteiskuntatieteiden tohtori, 64

Kulunut valtuustokausi on ollut haasteellinen, koska olemme rakentaneet kokonaan uutta laajaa organisaatiota. Työ on vielä kesken ja olen kiinnostunut toimimaan seuraavat 4 vuotta edelleen aluevaltuutettuna, jos niin haluatte. Suuria päätöksiä on vielä tehtävä koskien mm. palvelujen järjestämistä Pohjois-Savon maakunnassa.

Vaaliteemat

Lähipalvelut kuuluvat meille kaikille.

Aluevaltuuston on huolehdittava, että perusterveydenhuollon palveluita on myös reuna-alueiden kunnissa ja isoimmissa taajamissa.

Pidetään huolta erityisesti vähäosaisista, lapsista ja ikäihmisistä.

Kaikilla ei ole varaa hakea esim. lääkäripalveluita yksityisiltä terveysasemilta. Neuvola- ja kouluterveydenhuollon palvelut ovat tärkeitä peruspalveluita. Ikäihmisille ja suurille ikäluokille tulee taata turvattu vanhuus ja hyvä hoiva kotiin tai palveluasumiseen.

Palo- ja pelastustoimeen on saatava riittävät resurssit.

Palo- ja pelastustoimen palveluita ei voida keskittää pelkästään suuriin kaupunkeihin. Asemaverkosto on oltava sellainen, että myös reuna-alueiden asukkaat saavat palveluita ja apua kohtuullisessa ajassa.