Keskustan ryhmäpuheenvuoro Pohjanmaan aluevaltuuston kokouksessa 20.12, aluevaltuutettu Pasi Keskinen:
Arvoisa puheenjohtaja , valtuutetut sekä virkamiehet.
Kuten tapana voisikin aloittaa jälleen kuten Vaasan valtuustossa sanomalla, kuin myös, kun viimeisten joukossa tänne pönttöön pienen ryhmän edustajana tulee.
Lähden kuitenkin liikkeelle vuoden 2024 talousarviosta ja tulevien vuosien taloussuunnitelmasta. Näin aluevaltuuston päätöksenteon ulkokehällä olevana, vaikkakin valtuutettuna sekä siitä huolimatta, niin tämä talousarvio on jotenkin suurpiirteinen eikä niinkään läpinäkyvä kuin hallituksen pöydän ulkopuolella olevana sen haluaisi olevan. Hyvinvointialueen hallituspuolueet ja virkamiehet tätä käyvät läpi merkittävästi eri resurssein ja tiedoin kuin esimerkiksi allekirjoittanut. Miten nämä kirjatut säästöt sekä osoitetut määrärahat näkyvät ihmisen arjessa, minne rahat menevät, mistä säästöt tulevat, lähinnä mainitaan miljoonat ja yleisesti niiden käyttökohteet. Kukaan tuskin sitä kiistää, että säästöjä on saatava, tilanne on erittäin haastava, emmekä näin ollen Keskusta-ryhmänä ole tekemässä talousarvioon muutosehdotuksia. Luvut ovat mitä ovat ja vasta aika näyttää, millä toimin lopullisesti noihin lukuihin päästään, tulee olemaan kovan työn takana ja vaatimaan kovia ponnisteluja, edelleen.
Sitten menen Tulevaisuus- ja sopeuttamisohjelmaan, joka on käsitelty lopulliseen muotoonsa tai ainakin tehty viimeiset päivitykset viime perjantain hallituksessa. Valtuustoinfo oli jo torstaina. Minä rivi valtuutettuna ja alueen mittakaavassa marginaalipuolueen jäsenenä täysin noiden päätöspöytien ulkopuolisena luen paikallislehti Kyrönmaasta tai Pohjankyröstä ja Ilkka-Pohjalaisesta, mitä se nyt pitikään sisällään tuo TuSo, joka on tämän esityslistan kahdesta kohdasta se toinen, joka ei ole ansainnut edes liitettä kylkeensä. Kyllä tästä pitäisi valtuustoa infota mielellään noiden hallituksen kokousten jälkeen, niin pysyisimme kartalla mitä on menossa ja kun kerran lista on olemassa ja sitä on päivitetty mitä ollaan supistamassa tai mitä kokonaan lopettamassa. Valtuusto kesäkuussa hyväksyi tämän ohjelman, nyt siihen on kuitenkin tehty muutoksia hallituksessa, johon valtuusto ei käsittääkseni ole valtuutusta antanut, jotka ovat ristiriidassa tämän päätöksen kanssa ja näistä osa on virkamiesvetoisena jo kentällä menossa, tämä on vähintään hyvän hallintotavan vastaista. Tämä yhden puolueen enemmistö ja oman puoleen vaikutus mahdollisuuksien vähäisyys tuntuu välillä todella turhauttavalta ja voimavarat, joita me keskustalaiset sekä muut tämän alueen pienpuolueet tähän satsaamme ja minkä verran se hedelmää kantaa, saa oikeasti ihmisen välillä vakavasti miettimään tämän toimen hoitamisen mielekkyyttä.
Laihian vuodeosastosta ja Pietarsaaren asioista on paljon puhuttu, huhuja liikkuu myös Vähänkyrön näytteenoton lopettamisesta, onko näistä ja muista säästökohteista olemassa kunnolla tehdyt vaikutusarvioinnit ja jos niin onko nämä kaikki todella säästökohteita, tuntuvat näin maalaisen näkökulmasta toki alueella asuvana jota nämä asiat koskee, isoilta asioilta mutta lienevät todellisuudessa vain desimaaleja koko isossa kokonaisuudessa. Erityisesti kielinäkökohdat huomioiden Laihian ja Vähänkyrön alueen palvelujen supistaminen heikentää oleellisesti suomenkielisten omalla äidinkielellä saatavaa palvelua. Vähänkyrön, Tervajoen ja Laihian alue muodostaa suurimman yhtenäisen suomenkielisen alueen hyvinvointialueella ja tämä tulisi huomioida erityisen tarkkaan päätöksen teossa.
Näitä suomenkielisiä palveluita kuitenkin voisi hyödyntää myös Maalahden ja Mustasaaren itäiset alueet joissa on paljon suomenkielisiä. Kaksi kielisellä alueella kun ollaan kaikki äsken mainittu koskee tietysti myös ruotsin kielisiä omilla asuin alueillaan.
Kaikesta huolimatta ei vaivuta synkkyyteen ja toivotankin kaikille hyvää kokouspäivää ja joulun odotusta. Kiitos koko henkilöstölle sekä luottamushenkilöille kuluneesta vuodesta.