104

Petri Kittilä

Kemi, Lappi
toimistopäällikkö, 56

Petri Kittilä – Kokemusta, näkemystä ja kehittämistä Kemin hyväksi

Olen toimistotyöntekijä ja kehittäjä lähes 100-vuotiaassa kemiläisessä joukkoliikenneyhtiössä. Työni keskittyy toimistokäytäntöjen sujuvoittamiseen ja nopeuttamiseen sekä yrityksen kassavirran ja kannattavuuden parantamiseen. Lisäksi vastaan markkinoinnin kehittämisestä ja erityisesti sosiaalisen median näkyvyyden lisäämisestä.

Vuosina 2022–2024 työskentelin asumisen ja elämisen palvelumuotoilijana Pudasjärven kaupungilla. Kehitin ja toteutin uusia toimintamalleja, jotka tukevat asumista ja elinympäristöä. Lisäksi laadin Pudasjärven kaupungin asuntopoliittisen selvityksen, joka toimii pohjana tulevalle strategiatyölle.

Minulla on vankka kokemus markkinoinnin ja mainonnan alalta sekä laaja osaaminen muun muassa viestinnästä, projektinhallinnasta ja sosiaalisesta mediasta. Koulutukseltani olen kansainvälisen liiketoiminnan johtamisen YAMK (MBA), ja olen erikoistunut kansainväliseen markkinointiin sekä liiketoiminnan johtamiseen.

Olen intohimoinen elinikäinen oppija, uusien innovaatioiden kehittäjä ja tiedonjanoinen asiantuntija. Minulla on laaja yleissivistys ja monipuolinen osaaminen erityisesti kulttuuri- ja kaupalliselta alalta. Olen helposti lähestyttävä, päämäärätietoinen, joustava ja periksiantamaton, ja tuen aina kollegoitani parhaani mukaan.

Minulla on myös kokemusta yhteisöllisyydestä ja osuustoiminnasta. Olen ollut paikallisen osuuskunnan jäsen vuodesta 2016 ja hallituksen jäsen vuodesta 2017 vuoteen 2019. Kausina 2018–2019 toimin hallituksen puheenjohtajana. Osuuskunnan kautta tarjoan koulutusta ja konsultointia Kiinan liiketoimintakulttuurista ja tavoista.

Vuonna 2009 sain kunnian olla mukana kehittämässä senioriasumisen ja arvokkaan ikääntymisen palveluita yksityisessä seniorihoivakodissa Pekingissä, Kiinassa. Työskentelin siellä kolme kuukautta markkinointiassistenttina ja palvelukehittäjänä. Myöhemmin opinnäytetyössäni tutkin yksityisten seniorihoivakotien brändäystä sekä palvelubrändäyksen eroja Suomen ja Kiinan välillä. Tutkimuksen pohjalta kyseinen kiinalainen hoivakoti lähti kehittämään toimintaansa ja brändiään.

Haluan tuoda monipuolisen osaamiseni ja kehittämisosaamiseni myös kuntapolitiikkaan. Kemin tulevaisuus rakennetaan yhteistyöllä, pitkäjänteisellä kehittämisellä ja vahvalla elinvoimapolitiikalla. Olen valmis tekemään töitä paremman Kemin puolesta – yhdessä kuntalaisten kanssa! Tehdään yhdessä Kemistä entistä parempi paikka elää ja yrittää!

Vaaliteemat

Elinvoimainen ja yrittäjäystävällinen Kemi

Hyvinvoivat kemiläiset – laadukkaat palvelut ja harrastusmahdollisuudet

Kestävä Kemi – vihreä ja toimiva arki