83

Henna Penttinen

Äänekoski, Keski-Suomi
lähihoitaja, 50

Olen Penttisen Henna, 50-vuotias lähihoitaja Konginkankaalta. Olen ollut kuntapolitiikassa vuodesta 2008 alkaen ja edelleen koen paloa tämän meidän Äänekosken kehittämiseen. Tuen aktiivista kuntalaisuutta, kuntalaisia tulee aidosti kuulla, heitä tulee osallistaa, myös työpajoin ja digitaalisten alustojen kautta valmistelun tueksi. Asioita ei tule valmistella salassa.

Vaaliteemat

TE24 Uudistus, murheenkryyni kunnille

Valtio karsi rahoituksesta 35% verrattuna omaan rahoitukseensa. Tämä on kunnille kuolinisku, tapahtuuko sama kuin SOTE-uudistuksessa? Työvoimapalveluiden kehittämisen tulee tukea nopeaa työllistymistä ja parantaa palveluiden saatavuutta. Nyt on uskallettava innovoida ja kehittää uusia tapoja työllistää.

Kaikilla on oltava mahdollisuus opiskella ja päästä työelämään

Osaamis- ja koulutustason nosto edellyttää yhteistyötä ammatillisen koulutuksen, lukioiden, korkeakoulujen ja työelämän välillä. Kuntaa tarvitaan yhteistyön sujuvuuden takaamiseksi.

Vain elinvoimainen Äänekoski pärjää tulevaisuudessa.

Äänekosken elinvoimaisuus pohjautuu yrittäjyyteen ja työpaikkojen luomiseen. Emme voi tuudittautua suurteollisuuden varaan, on tuettava myös pienyrittäjiä ja yksinyrittäjiä. Toimivat elinvoimapalvelut ja niiden joustavuus ovat ensiarvoisen tärkeää.