Hei, olen toiminut Varkaudessa Yksinyrittäjänä vuodesta 1994 lähtien . Tarjoan paino ja brodeerausalan ym. mainosalan palveluita yrityksille, seuroille ja myös yksityishenkilöille. Paljon on tullut nähtyä mitä tässäkin kaupungissa on tapahtunut yrittäjyyteni aikana.
Kun aloitin yritystoiminnan oli haasteellinen aika ; lama ja nyt hyvin samankaltainen tilanne. Haasteita riittää tässä kaupungissamme ja päätösten teko yhteisistä asioista on nyt todella tärkeää. Olen kiinnostunut miten tässä kaupungissa asioita hoidetaan myös yrittäjyyden kannalta.
Yrittäjyys tuo uusia työpaikkoja ja elinvoimaa Varkauteenkin, siksi päätöksien teossa pitää olla mukana myös yrittäjiä. Kunnan elinvoimaisuus ja talous kulkevat käsi kädessä, ei ole kuntaa ilman yrittäjyyttä ja yrittäjiä. Elinkeinopolitiikassa vuoropuhelu päättäjien ja yrittäjien kesken on tärkeää.
Päällimmäisenä on työllisyys mahdollisuuksia nuorille ja pysyä kotipaikkakunnalla ja perustaa perhe tänne, siihen kytkeytyy olennaisesti Yrittäjyys paikka kunnalla...tällä hetkellä yksinyrittäjiä on suurin osa yrityksistä. ( Suomessa n. 90 % yrittäjistä on yksin yrittäjiä!)..heidän kehittymiseensä pitää myös panostaa, sillä sinne syntyisi monia uusia työpaikkoja.....monella yrittäjällä on tarve lähivuosina löytää yritykselleen jatkaja, mistä sellainen ????koulutukseen joka tähtää myös yrittäjyyteen tulee täälläkin panostaa.
Päätökset pitää tukea näitä toimia sekä koulutustarjonta on saatava kohtaamaan yritysten tarpeisiin. työntekijöistä...... ja lisäksi lähivuosina moni pien ja yksin yrittäjä tarvitsee jatkajan yritys toiminnalleen sekä isommat yritykset kaipaavat jo nyt pätevää työvoimaa, niissä on jo haastetta tarpeeksi kaiken muun lisäksi...
YRITTÄJÄMYÖNTEINEN KUNTASTRATEGIA=ELINVOIMAINEN KUNTA. Yrittäjyys on kunnan tärkein voimavara. Se luo työtä, palveluja ja verotuloja elikkä (hyvinvointia ) asukkaille.
Nuorten pahoinvointi ja työttömyys on iso haasta täälläkin tulevaisuudessa. Minkälaisen tulevaisuuden tarjoamme Varkaudessa jälkipolvillemme? Luonteeltani olen ahkera puurtaja jos jonkun asian otan hoidettavakseni niin hoidan sen myös. Jo lapsuudessa joutui itsestään huolehtimaan ja toisetkin ottamaan huomioon. Kultalusikka suussa en ole syntynyt itse olen elämäni ja elantoni rakentanut.
Luottamus ja oikeudenmukaisuus asioiden hoidossa on myös minulle erityisen tärkeää.
Juureni ovat tukevasti maalla, yrittäjyys on verissä ja sydän perheiden hyvinvoinnissa