Olen eläkkeellä oleva Kajaanissa 40 vuotta asunut, entinen maakuntajohtaja. Olen ensimmäistä kertaa ehdokkaana kuntavaaleissa. Siihen minua motivoivat halu tukea ja vaikuttaa Kainuun ja sen maakuntakeskuksen, Kajaanin, kehittymiseen. Koko työurani on keskittynyt aluekehittämiseen roolien vaihdellessa tutkijasta ja arvioijasta kehittäjäksi ja johtajaksi. Kajaanin kaupungin asioita olen seurannut kuntalaisena ja aitiopaikalta Kainuun liitosta. Kajaani tarvitsee vahvaa edunvalvontaa ja veto- ja pitovoiman kehittämistä. Oman panokseni haluan tuoda liikunnallisen elämäntavan mahdollistamiseen kaikille kajaanilaisille.
Yhteistyö on pienen maakunnan menestyksen ehto. Kajaanin on otettava vahvempi rooli maakuntakeskuksena; erityisesti osaamisen ja saavutettavuuden kehittämisessä Kajaanilla on keskeinen toimija. Hyvä vuorovaikutus kaikkien Kainuun kuntien kesken elinkeinopolitiikassa ja kuntapalvelujen järjestämisessä tekee Kajaanista ja Kainuusta kokoaan suuremman!
Kajaani tarvitsee tuotannollisia investointeja. Viime aikoina Kajaani onkin saanut/saamassa uusia datapalvelinkeskushankkeita. Kaupungin on lisättävä näkyvää aluemarkkinointia ja edunvalvontaa tulevien investointien varmistamiseksi. Markkinaehtoinen lentoliikenne on erityisen tärkeä. Kv. matkailuliikenne vahvistaa lentoyhteyksien kannattavuutta, joten Kajaanin on panostettava vahvemmin matkailun kehittämiseen ja matkailuyhteistyöhön. . Kainuulla on erinomaisten edellytykset tehdä luonnosta, luontoliikunnasta ja tapahtumista vetovoimatekijä asukkaille ja matkailijoille. Geopoliittisen tilanteen muutos tulee näkyä turvallisuutta j ahuoltovarmuutta lisäävinä tomenpiteinä - tähän tarvitaan aktiivista edun valvontaa.
Kajaanin ja Kainuun yhdessä tulee hyödyntää luonnonläheisyyteen, turvallisuuteen ja vaivattomaan arkeen liittyvät vahvuutensa. Runsas kulttuuri- ja liikuntatapahtumatarjonta ja yhteisöllisyys luovat hyvän elämän elämän edellyykset aluelle. Liikunnan lisääminen kouluihin ja harrastamisen helpottaminen ovat mielestäni tässä keskeisiä.
Kainuun työvoimatarpeiden täyttämiseen on välttämätöntä kasvattaa opiskelu- ja työperäistä maahan muuttoa. Kajaanin kaupunki ja oppilaitokset (KAMK ja KAO) ja alueen työnantajat ovat tässä avainasemassa.