37

Eeva Lääkkö

Keminmaa, Lappi
talousjohtaja, eläkkeellä, 77

Olen valtuutettuna kolmatta kautta. Nykyiset luottamustoimet ovat: Valtuutettu, kunnanhallituksen puheenjohtaja, seutuhallituksen jäsen, kirkkovaltuuston jäsen. Olen aikaisemmin toiminut kunnan tilintarkastajana ja sitten tarkastuslautakunnan jäsenenä. Koulutus: Kunnallistutkinto, pääaineena kunnallistalous ja kunnallisoikeus (Tampereen yliopisto) ja hallintotieteiden maisteri, pääaineena hallintotiede (Lapin yliopisto). Työura: Kunnallistalouden -ja hallinnon vaativissa tehtävissä 43 vuotta (kirjanpitäjänä, kunnansihteerinä, talousjohtajana). Viimeiset 22 vuotta talousjohtajana Länskässä (LPSHP), josta virasta jäin eläkkeelle. Pitkä työkokemukseni ja laaja kokemus luottamustehtävissä antavat hyvät valmiudet hoitaa valtuutetun tehtävää. Tavoitteeni on, että kotikuntani on taloudellisesti toimintakykyinen, turvallinen ja vireä kunta, jossa elinkeinot ja luonto tukevat toisiaan. Teen ahkerasti ja rohkeasti työtä Keminmaan kunnan ja sen asukkaiden parhaaksi. Sinä päätät, toiminko valtuutettuna seuraavana valtuustokautena.

Vaaliteemat

Kuntalaisten hyvinvointi ja kunnan elinvoima

Ikäihmisten hyvinvoinnin, turvallisuuden ja lähipalvelujen turvaamisen edistäminen. Kunnassa on paljon tehtäviä kuntalaisten hyvinvoinnin, koulutuksen, kulttuurin, liikunnan ja elinvoiman ylläpitämisessä. Kehitetään etsivää nuoriso- ja vanhustyötä syrjäytymisen ehkäisemiseksi ja hyvinvoinnin edistämiseksi. Tavoitteena Keminmaasta vetovoimainen asuin- ja yritysympäristö. Elinikäisen (vauvasta vaariin) oppimisen, harrastamisen ja kulttuurin mahdollistaminen.

Koulukeskus investoinnin toteuttamisen edistäminen aikataulussa.

Tällä ratkaisulla saavutetaan turvalliset, terveelliset ja nykyajan oppimisen ja kasvun tarpeita vastaavat tilat lapsille ja nuorille. Lisäksi kuntaan saadaan tarpeita vastaavat tilat harrastuksiin ja tapahtumiin, kulttuuriin ja yhteiseen toimintaan (monitoimitalo). Mitään ylimääräistä ei rakenneta, rakennetaan tarvittavat asiat. Koulukeskuksen investoinnilla saavutetaan varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen tiloja parempaan kuntoon.

Varhaiskasvatuksen ja koulutuksen resurssien pitäminen laadukkaina.

Kunnan tulee antaa kaikille lapsille ja nuorille mahdollisimman hyvät varhaiskasvatus- ja koulutuspalvelut. Kunnan lukion toimintaa tulee kehittää ja tukea. Kasvatus- ja opetusryhmät tulee olla kohtuullisen kokoiset. Varhaiskasvatuksen tilojen pitää olla turvalliset ja terveelliset ja lasten kasvua ja kehitystä tukevat.