61

Mia Penttala-Salli

Sitoutumaton
Isokyrö, Etelä-Pohjanmaa
lähipalvelujohtaja, 47

Olen Isossakyrössä syntynyt ja sinne opintojen jälkeen takaisin perheeni kanssa muuttanut. Asumme omakotitalossa maalla metsän kainalossa. Minulla on monipuolista työkokemusta, jota voin kunnan päättäjänä käyttää hyödyksi. Tunnen kuntataloutta, mutta myös kunnan palveluja ja niiden tuottamista. Kysyn ja otan selvää. Haluan, että meidän kotikunnasta löytyy elinvoimaisia palveluja kaikille kuntalaisille. Haluan hyvinvointia sekä kuntalaisille että kunnan työntekijöille, jotka ovat erittäin tärkeä osa palvelujamme. Ihmiset ovat tärkeimpiä.

Vaaliteemat

Otan asioista selvää, kuuntelen ja puhun ääneen.

Mielestäni luottamushenkilö tehtävä on ottaa päätettävistä asioista kunnolla selvää. Virkamiesten ja alansa asiantuntijoiden kanssa on puhuttava, ja heitä sekä kuntalaisia kuunneltava. Uskallan myös puhua ääneen ja kyseenalaistaa tarvittaessa. Mielestäni hiljaisuus ei ole hyvää politiikkaa.

Teen töitä laadukkaiden ja monipuolisten palvelujen toteuttamiseksi riittävillä resursseilla.

Kunnassa on hyviä ja monipuolisia palveluja, mutta resurssipula palvelujen toteutuksessa ja etenkin kehittämisessä. Panostamalla henkilöstöön saadaan palveluja paremmalle ja houkuttelevammalle tasolle, mikä taas vähentää pitkässä juoksussa kustannuksia kun hyvinvointi paranee.

Käytän osaamistani ja tietojani kuntalaisten ja kunnan hyväksi.

Minulla on kokemusta työn kautta kunnalliselta alalta ja sen palvelujen tuottamisesta ja taloudesta. Minulla on kokemusta myös Isonkyrön kunnassa työskentelemisestä. Näen pintaa syvemmälle ja ymmärrän asioista ja haluan käyttää tätä osaamistani kunnan ja kuntalaisten hyödyksi.