Hei, katselen maailmaa naisen, äidin, tyttären, puolison ja yrittäjän silmin. Ja nykyään myös kaupunginvaltuutetun ja aluevaltuutetun silmin. Koulutukseltani olen kauppatieteiden maisteri. Olen toiminut pian 10 vuotta kauppiasyrittäjänä Joensuun Uimaharjussa, jossa myös asun. Ennen yrittäjäksi ryhtymistä työskentelin pankkialalla. Perheeseeni kuuluvat aviomies ja kaksi jo omillaan asuvaa aikuista poikaa. Vapaa-ajalla rakkain harrastukseni on lukeminen. Olen tullut mukaan päättämään meidän yhteisistä asioista viime vaaleissa ja olen valmis jatkamaan työtä kaupunginvaltuutettuna sen eteen, että meillä kaikilla olisi tärkeät palvelut mahdollisimman lähellä ja siten sujuva arki.
Jos tulen valituksi, lupaan tehdä parhaani ollakseni äänesi arvoinen.
Lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointia tukee, että tärkeät palvelut kuten koulu ja päiväkoti ovat riittävän lähellä. Myös lähiliikuntapaikka tai kirjasto on monille tärkeä hyvinvointia lisäävä palvelu.
Haluan edistää kaupunginosien välistä tasavertaisuutta varhaiskasvatuksessa ja koulutuksessa, harrastusmahdollisuuksissa, kulku- ja tietoliikenneyhteyksissä sekä muissa palveluissa tavoitteena hyvinvoivat ja tyytyväiset asukkaat koko kaupungissa eli myös maaseutualueilla. Asukkaiden toiveet tulee huomioida päätöksenteossa.
Kunnan päätökset vaikuttavat yritysten sijoittumiseen, investointeihin ja työllistämiseeen. Myös sujuvat kaavoitus- ja lupaprosessit helpottavat uusien yritysten saamista kaupunkiin ja lisäävät työllisyyttä ja elinvoimaa.