Minulla on pitkä ja monipuolinen kokemus, tieto ja taito.
Olen työskennellyt monessa kunnassa kunnanjohtajana ja kuntayhtymissä vastuullisissa tehtävissä.
Olen toiminut myös toimitusjohtajana, tutkijana, opettajana, maa- ja metsätalousyrittäjänä.
Osaan silti myös käden töitä; oli kysymyksessä vaikka laitteiden ja koneiden korjaus, hitsaus, rakentaminen, puiden kaato yms.
Perehdyn tunnollisesti asioihin. Osaan vaikuttaa. Olen rauhallinen, asiallinen ja analyyttinen.
Minuun voi luottaa!
Hoidan rehellisesti ja oikeudenmukaisesti kuntalaisten, kunnan ja kunnan työntekijöiden asioita. Siihen minulla on hyvät edellytykset, koska kunnanjohtajana ja luottamushenkilönä toimineena tunnen kuntasektorin laajasti ja pitkältä ajalta. Tunnen syntymäkotikuntani ja sen historian hyvin. Ja historia toistaa itseään. Jotta voi ymmärtää tulevaa, täytyy tuntea historiaa. Kokemuksesta on valtavasti hyötyä.
Politiikka on yhteisten asioiden hoitoa. Asioista on tietysti mahdollista olla eri mieltä, mutta yhteisten asioiden hoitamisessa ei saa mennä henkilökohtaisuuksiin. Muiden mustamaalaaminen ja haukkuminen ei ole rakentavaa eikä rehellistä politiikkaa - sellainen vain osoittaa osaamisen puutteita ja vääränlaista asennetta. Hyviä käytöstapoja tulee noudattaa, kokoustekniikkaa pitää opetella ja kotiläksynsä tulee tehdä, jotta kokoukset sujuvat jouhevasti.
Kuntalaisia tulee kuunnella ja osallistaa. Ympäristöstä on huolehdittava, monipuoliset palvelut on turvattava kaiken ikäisille, asumisen ja yrittämisen mahdollisuuksia tulee ylläpitää, harrastukset, kulttuuri ja liikunta ovat tärkeitä. Kouluissa ja päiväkodeissa on oltava riittävän pienet opetusryhmät, nuorten kuin vanhempienkin harrastuksia täytyy mahdollistaa, ikäihmisisten palveluasumista ja koti- ja omaishoitoa tulee tukea, terveyskeskusta ja vuodeosastoa tulee puolustaa edunvalvonnassa hyvinvointialueeseen päin.