49

Arja Pentikäinen

Kiuruvesi, Pohjois-Savo
teologianmaisteri, 70

Olen entinen lukion ja kansalaisopiston rehtori, nyt virkeästi eläkkeellä. Olen kaupunginvaltuutettu ja sivistyslautakunnan vpj. Toimin kirkkovaltuutettuna ja kirkkoneuvoston varapuheenjohtajana ja olen kiuruvetisille tuttu myös pappina. Puolison kanssa meillä on viisi lasta ja 11 lastenlasta.

Vaaliteemat

Kaikille Kiuruveden lapsille ja nuorille kuulu terve koulurakennus ja sopivan kokoiset luokkaryhmät.

Lapset ja nuoret ovat minulle tärkeitä. Hoitaessaan omaa kasvatustehtäväänsä, perheitä pitää tukea käytettävissä olevin keinoin.
Kouluverkkoa tulee tarkastella kriittisesti. Viimeistään siinä vaiheessa, kun kaikki oppilaat sopivat uuteen taajamakouluun, kaikki kyläkoulut lakkautuvat. Ikäihmisiä tulee kohdella arvostavasti ja heidän tulee saada riittävä hoiva.

Pidetään yllä Kiuruveden elinvoimaa hyödyntämällä tarvittaessa biokaasua, tuuli- ja aurinkovoimaa.

Arvomaailmani nousee kristillisestä vakaumuksesta. Maapallon säilyttäminen tuleville sukupolville on tärkeää. Siksi haluan sitoutua kestävään kehitykseen omassa elämässäni ja edistää sitä myös kunnallisessa päätöksenteossa. Meidän jokaisen täytyy tehdä voitavamme ja Suomi voi olla suunnannäyttäjä muillekin. Osaamisella ja vienti-innovaatioilla saadaan aikaan maailmanlaajuisia vaikutuksia ja voidaan torjua ilmaston lämpenemistä.

Sopeutetaan Kiuruveden palvelut vastaamaan kaupungin kantokykyä.

Otetaan Kiuruveden väestökehitys realistisesti; väki vähenee n. 90 ihmisellä vuosittain. Palvelurakenne tulee saattaa vastaamaan tätä kehitystä. Päätöksentekoon tarvitaan rakkautta ja rohkeutta kotipaikkakuntamme eduksi.