78

Ossi Martikainen

Lapinlahti, Pohjois-Savo
YTM, maanviljelijä, 55

Olen 55-vuotias, paljasjalkainen lapinlahtelainen. Teen töitä Pohjois-Savon liitossa yhteyspäällikkönä eli edistän maakuntamme kuntien, yritysten ja ihmisten asioita kansallisessa ja kansainvälisessä päätöksenteossa. Minulla on myös maa- ja metsätalousyritys, jossa tuotetaan rehuviljaa ja heinää. Teen mielelläni metsätöitä, harrastan metsästystä, kalastusta, musiikkia. Olen myös opiskellut liki valmiiksi teologin tutkinnon Itä-Suomen yliopistossa, ja haaveena on syksyllä pitää opintovapaata sen verran, että saan loputkin valmiiksi. Perheeseen kuuluu yrittäjänä työtään tekevä vaimo ja kesällä 5 vuotta täyttävä poika.

Vaaliteemat

Kestävä kehitys

Lapinlahdella tulee saavuttaa päätöksenteossa tasapaino talouden, ympäristön ja kulttuurin välillä. Esimerkiksi kuluneella vaalikaudella liki kaikkia asioita on lähestytty yksipuolisesti talouden näkökulmasta, vaikka ratkaisu tulevaisuuden haasteisiimme ei löydy yksinomaan taloudesta.

Hyvä asuinkunta

Haluan tulevalta vaalikaudelta, että kuntalaisten arjen palvelut saadaan sujuvammiksi. Mm. rakentamisen, kuntaan asettumisen, päivähoidon jne. palvelujen tulee muodostaa joustava ja ympäristöön nähden kilpailukykyinen kokonaisuus. Nyt kun sote-palvelut ovat pois kunnan vastuulta, tulisi erityisesti panostaa niihin asioihin, jotka edelleen kuntapäättäjien käsissä ovat.

Kestävää liiketoimintaa ympäristön ehdoilla

Lapinlahden Jätevedenpuhdistamon toiminta edellyttää lähivuosina suuria investointeja. Niiden yhteydessä puhdistamon ympäristöön on rakennettavissa kiertotalouden liiketoimintaa, mm. hukkalämmön talteenotto, biokaasun tuotanto, bioterminaalialue: näiden avulla investoinnit tulevat kuntalaisille edullisemmiksi ja saamme ympäristön kannalta varmasti paremmin toimivan laitoksen. Kyse on todella mittavasta hankkeesta, jonka onnistumisella on suuri vaikutus myös kunnan talouteen ja kuntalaisten maksurasitukseen.