116

Arto Koskinen

Lieto, Varsinais-Suomi
FM-opiskelija, vuokratyöntekijä, 31

Moi!

Olen Koskisen Arto. Olen 31-vuotias ja asustelen Liedon asemalla avovaimoni kanssa. Olen kotoisin alunperin Turusta. Yhden visiitin tein Lietoon asumaan 2021-2022 Nuolemon suunnille ja nyt viime keväänä muutin uudelleen, kun tilaisuus tarjoutui. Työelämä on koostunut erilaisista logistiikka-alan työtehtävistä, mutta pääpyrkimys tällä hetkellä olisi suorittaa opinnot loppuun yliopistossa.

Harrastuksiini kuuluvat pienen maatilan elämä, eräily ja kaikenlainen oman tietämyksen kartuttaminen niin lukemalla kuin podcasteilla. Kuulun myös Turun Klassikon lukion alumniyhdistyksen hallitukseen.

Nyt olen ensikertaa mukana politiikan maailmassa. Vaalien teemoinani haluan nostaa esille mielenterveyden haasteissa tukemisen, tasa-arvoisemman kaupungin ja keskustan ulkopuolisten palveluiden turvaamisen.

Vaaliteemat

Tasa-arvoisempi kaupunki

Jos minut valitaan, pyrin omalla panoksellani luomaan Liedosta entistä tasa-arvoisemman kaupungin kaikille sen asukkaille. Yhdenkään kaupunkilaisen ei pitäisi tuntea itseään ulkopuoliseksi, vaan kaikille pitäisi taata samanarvoinen kohtelu, huolimatta esimerkiksi yhteiskunnallisesta asemasta, tulotasosta, tai seksuaalisesta suuntautumisesta.

Mielenterveyden haasteissa tukeminen

Erityisesti nuorten huonovointisuus on lisääntynyt tällä vuosikymmenellä. Kaupungin pitää omalla panoksellaan voida tukea mielenterveyden haasteista selviytymiseen.

Palveluiden turvaaminen keskustan ulkopuolella

Kaupungin pitää tukea keskustan ulkopuolisten asukaskeskittymien toimintaa, jotta uusia palveluita voitaisi lisätä ja entisiä säilyttää. Kyläyhteisöjen virkistäminen on pelkästään positiivinen investointi kaupungilta asukkailleen.