125

Kimmo Raininko

Lieto, Varsinais-Suomi
maatalousyrittäjä, 68

Hei. Olen Kimmo Raininko 68-v vanhalinnalainen. Työurani olen tehnyt konemyyjänä. Elämäni varrella olen myös toiminut yrittäjänä. Eläkkeelle siirtymisen jälkeen olen vielä jatkanut maatalousyrittäjänä luomutuottajana.

Perheeseeni kuuluu vaimo sekä naapureina asuva tytär perheineen.

Liikunta on aina ollut tärkeässä asemassa elämässäni. Maratonit on kyllä jo juostu ehkä Vasaloppetit myös hiihdetty, mutta liikkeellä pidän itseäni polkupyöräillen ja hölkäten. Talvikauden aloitan ja lopetan Paipissa. Luonnonlumilla hiihtelen Impivaarassa ja Jämillä.

Olen kaupunginvaltuustossa, kaavalautakunnan varajäsenenä, Innovaatiokampuksen hallituksen varajäsenenä sekä liikenneturvallisuustyöryhmässä. Kuulun myös kirkkovaltuustoon sekä kirkkoneuvostoon varajäsenenä.

Vaaliteemat

Liedon keskustan hallittu ja koko kaupungin tasapuolinen kehittäminen

Pidän tavoitteena, että keskusta rakennetaan viihtyisäksi ja raskas liikenne ohjattaisiin keskustan ulkopuolelle.
Pidän tärkeänä kylien elinvoimaisuuden ja kyläkoulujen säilyttämisen. Kyläkoulujen säilyttämiseen liittyy myös puolustuksellinen näkökohta kriisiaikoina.

Kotimaisen ja lähiruuan arvostaminen kaupungin ruokapalveluissa

Kotimainen ruoka liittyy oleellisesti huoltovarmuuteen ja ilmastotavoitteisiin.

Hyvien ja kattavien liikuntapalveluiden ylläpito ja kehittäminen

Liedossa urheiluseurat tekevät arvokasta nuorison kasvatustyötä ja näiden toiminnalle on annettava riittävästi resursseja. Oman uimahallin saaminen Lietoon olisi erittäin suuri vetovoimatekijä koko kaupungille.