514

Anna Koskela

Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
bloggaaja, 54

Olen äiti, bloggaaja ja reissunainen – Aluevaltuutettu, Oulun kaupunginvaltuutettu ja sivistyslautakunnan jäsen, ehdolla jatkokaudelle. Matkustaminen on intohimoni, ja 89 maata on opettanut, miten yhteiskunnat toimivat. Yksin matkustavana naisena kiinnitän erityisesti huomiota naisten asemaan.

Politiikassa olen napakka, määrätietoinen ja maalaisjärkinen. Päätösten on perustuttava todellisuuteen ja niiden on tuotava todellisia parannuksia ihmisten elämään. Toimiva arki ja palveluiden saatavuus on asetettava etusijalle, ei hallinnon ehdoilla vaan ihmisten tarpeiden mukaan.

Jokaisella on oikeus rakentaa oma elämänsä, mutta myös vastuu omista valinnoistaan. Uskon kohtuuteen: vähemmän turhaa, enemmän järkevää.

Hallinnon epäselvyydet ja väärinkäytökset, jotka päätyvät yhä uudelleen otsikoihin, venyttävät lain ja moraalin rajoja – ja se hävettää minua päättäjänä.

Vaaliteemat

Kohtuullisuus palveluverkkopäätöksissä.

Lähikoulut eivät saa olla leikkauslistan vakio.

Oulu on viime valtuustokaudella lakkauttanut lähes kaikki kyläkoulunsa. Olin yksi sinnikkäimmistä niiden puolustajista – mutta hävisin. Nyt uusia koulujen lakkautuksia tuodaan päätettäväksi heti uuden valtuustokauden alussa.

Lähikoulut ovat elinvoiman ydin, eivät menoerä.
Tulen puolustamaan niitä edelleen, sillä hajautettu palveluverkko ei ole taakka – se on vetovoimatekijä. Jos nyt luovumme pienistä yksiköistä ja keskitämme suuriin, ollaan pahimmillaan tilanteessa, jossa joustovoimaa ei ole.

Lähikoulut säilyvät vain, jos niiden puolesta äänestetään.
Älä äänestä umpimähkään – tarkista ehdokkaasi äänestyskäyttäytyminen ja kanta palveluverkkoon.

❗ Äänestyspäätöksillä on merkitys etenkin alueen lapsille. Ne voivat pelastaa koulun – tai sulkea sen lopullisesti.

Päätöksenteko avoimeksi.

Päätöksenteon on oltava avointa – ei salailua ja säätämistä!
Oulun kaupungin hallinnon epäselvyydet ja väärinkäytökset päätyvät toistuvasti otsikoihin, venyttäen sekä lain että moraalin rajoja. Tämä ei ole hyväksyttävää – ja se hävettää minua päättäjänä.

Kuntalaisten luottamus ansaitaan teoilla, ei selittelyllä. Haluan päätöksenteosta läpinäkyvää, rehellistä ja vastuullista. Jos asioita ei voida kertoa avoimesti, jotain on pielessä. Minä en hyväksy sitä – hyväksytkö sinä?

Vähemmän turhaa, enemmän järkevää. Päätösten on tehtävä arjesta sujuvampaa, ei vaikeampaa.

Toimiva arki ja palvelut kuuluvat kaikille. Ne on asetettava etusijalle ihmisten tarpeiden mukaan – ei järjestelmän ehdoilla. Politiikka ei ole paperinpyörittelyä, vaan keino tehdä oikeita parannuksia ihmisten arkeen.

Viranhaltijat ovat kansan palvelijoita, eivät heidän herrojaan.
Päätösten on tehtävä arjesta sujuvampaa, ei vaikeampaa.