Olen äiti, proviisori, kunnanvaltuutettu ja aktiivisesti monessa mukana. Puolanka on kotikuntani ja haluan kantaa korteni kekoon, että Puolangalla arki olisi sujuvaa ja mielekästä. Harrastan liikuntaa monessa muodossa ja käyn niin kansalaisopiston kursseilla kuin liikkumassa monin tavoin luonnossa. Luottamustoimet lasken myös harrastuksekseni. Olen ollut kunnan luottamustoimissa jo useamman kauden ajan ja toimin myös yhdistyspuolella MLL:ssä. Oulujärvi Leaderissä olen päässyt vaikuttamaan alueen hankkeisiin ja yritysten tukemiseen.
Ajattelen monesta asiasta myönteisesti ja mahdollisuuksien kautta.
Mielestäni yhteisöllisyys on tärkeä asia. Olemme pieni kunta, jossa on hyvä toimia yhteistyössä eri tahojen ja eri ihmisten kanssa. Kunta, yhdistykset, yritykset ja kuntalaiset tekevät jokainen osansa viihtyvyyden ja arjen sujuvuuden suhteen. Kunta on tässä usein mahdollistaja palveluiden, eri tilojen, tapahtumien ja arjen perusasioiden suhteen. Me kaikki vaikutamme siihen millaista täällä on asua.
Arvostan sivistystä sen monessa muodossa. Pidän tärkeänä kunnan järjestämiä palveluita: koulua, päiväkotia, kirjastoa, kansalaisopiston tarjontaa, kulttuuritapahtumia ja urheilumahdollisuuksia. Nämä sivistyksen osa-alueet ovat osittain arkisia, mutta tuovat sisältöä elämään ja tekevät siitä merkityksellisempää.
Haluan katsoa tulevaisuuteen ja vaikuttaa siihen, miten voimme kehittyä koko ajan. Tarvitsemme työpaikkoja ja yrityksiä. Meidän täytyy tunnistaa vahvuuksiamme myös kunnassa ja osata hyödyntää mahdollisuuksia.