71

Toini Kärenlampi

Tornio, Lappi
terveystieteiden maisteri, TtT-opiskelija, 71

Olen toiminut 44 vuotta sosiaali- ja terveysalalla laboratoriohoitajana, johtavana hoitajana Torniossa, hoitotyön johtajana Kuivaniemessä, palvelupäällikkönä Oulun kaupungissa. Toimin myös Tornion kansalaisopiston koulutussuunnittelijana . Eläköidyin Oulun kaupungin palveluksesta vuonna 2021. Minulla on terveystieteiden maisterin tutkinto ja nyt teen väitöskirjaa työhyvinvoinnista. Olen toiminut sivistyslautakunnan jäsenenä ja näin ollen olen perehtynyt koulumaailmaan. Olen myös ollut kaupungin valtuuston varavaltuutettuna. Kuulun kirkkovaltuustoon. Omat lapset ovat aikuisia ja aikaa on nyt yhteisille asioille. Harrastan lenkkeilyä koiran kanssa, hiihtoa ja läskipyöräilyä kesäisin. Nautin luonnossa liikkumisesta. Teen käsityötä. Olen eläinrakas.

Vaaliteemat

Lasten ja nuorten asiat keskiöön lapsiystävällisessä Torniossa.

Nuorten ahdistusoireet ovat lisääntyneet merkittävästi, osoittaa Turun yliopiston Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksen kyselytutkimus. Tähän on puututtava välittömästi. Jo nykyisin koululuokkiin tarvitaan entistä enemmän henkilökuntaa: kouluavustajia ja erityisopettajia ja päivähoidossa havaitaan lapsissa jo tulevia ongelmia. Koulupudokkaiden eteen on tehtävä paljon, että heistä tulisi yhteiskuntakelpoisia nuoria. Hoitoon pääsyssä ei saa viivytellä. Vaikka ikäluokat vanhenevat, nuoret vievät tätä maata eteenpäin

Liikuntamahdollisuuksia monen ikäisille kuntalaisille sekä sisätiloihin että ulkotiloiihin

"Liike on lääke sanotaan". Kaupunki ja kyläsuunnittelussa on huomioitava turvalliset liikkumiseen tarkoitetut väylät ja kadut. Myös koululiikenteessä huomioitava lastenturvallisuus maaseudulla. ja kaupungissa. Lapsilla on nykyisin kakkostyypin diabetesta, joka ennen oli ikääntyneiden sairaus. Liikunta kuuluu kaikille ikäryhmille ja erityisesti ikääntyville ja ikääntyneille. Liikunnan avulla vältetään painonnousu, vahvistetaan luustoa, nostetaan mielialaa ja keho kohentuu sekä yhdessä tekeminen on mukavaa .

Pidetään keskusta ja kylät elinvoimaisina

Pienille kylille on tärkeää säilyttää esim. koulut. Luokkia voi yhdistää esim. 1 ja 2 samaan luokkaan (näin oli 60 luvullakin vaikka lapsia oli paljon) Hyvä huomio on myös liikenteen ohjaaminen keskustasta kyliin päin ja julkisen liikenteen parantaminen siten, että se hyödyntää keskustassa ja kylillä asioivia torniolaisia.