8

Lassi Luoma

Ylöjärvi, Pirkanmaa
50

Olen yli 20 vuotta teollisuudessa työskennellyt koneensuunnitteluinsinööri. Tämän ohella kiinnostuin yhteiskunnallisista asioista. Seurauksena irtisanouduin tuotekehitystehtävistä ja aloitin opiskella historiaa. Opintojen seurauksena valmistuin filosofian maisteriksi Tampereen yliopiston Yhteiskuntatieteiden tiedekunnasta. Tutkinnostani huolimatta työskentelen jälleen teollisuudessa tuotekehitystehtävissä. Historiantutkimusta teen harrastuksena.
Minulla on myös pitkä tausta maatalouden parissa. Tällä hetkellä on koossa kolme vuotta maatalouden jälkeistä aikaa. Metsänomistaja toki olen edelleenkin.

Vaaliteemat

Lupaan tehdä työtä paremman huomisen puolesta.

Lupaus on luonteeltaan yleisluontoinen. Se tarkoittaa huolellista ja suunnitelmallista työtä kunnan tulevaisuuden eteen niin, että kaikki nyt tehtävät toimenpiteet ovat pieniä askeleita kohti pitkän tähtäimen strategisia tavoitteita.

Tuulivoimalat pois ihmisten asuinalueilta.

Tuulivoimala-asia kuohuttaa nyt tunteita. Hankkeiden kokoluokka huomioiden tunteisiin on kyllä aihettakin. Minun mielestäni tuulivoima on lähtökohtaisesti kannatettava asia. Kuitenkin, investointien tulee perustua kunnolliseen, kaikki näkökohdat huomioonottavaan suunnitteluun ja kannattavuuslaskelmiin. Suunnittelun tulee ottaa huomioon myös alueella asuvien ihmisten näkökulmat. Kannattavuuslaskelmat puolestaan ovat asia, jota pitää tarkastella huolellisesti.

Liikenneyhteydet kuntoon.

Ylöjärven kaupungin liikenteeseen ja liikkumiseen liittyvät vastuut koskevat lähinnä taajama-alueita. Näin ajatellen keskeistä on keskustan liikenneratkaisut tulevaisuudessa. Nämä ratkaisut tulee nähdä isossa mittakaavassa. Isossa mittakaavassa siten, että tarkastelu ottaa huomioon mahdollisen raideliikenteen ohella keskustan katuratkaisut, syöttöliikennekysymykset, autolla kauempaa tulevien parkkipaikkaratkaisut ja kaiken muun rakentamisen tulevaisuudessa.