Olen ruotsista kotoisin mutta suomalaiselta perheeltä. Muutin Espooseen 2019 kun tapaisin nykyisen avopuoleni ja sain kaupan päälle 3 lasta. Olen nykyisin töissä autismiluokilla Helsingissä.
Minulla on kokemusta yli 18 vuoden sosiaali- ja opetusalalta. Ruotsissa tein töitä koulunkäynninohjaajana ja lähihoitajana siellä olin myös hyvin aktiivinen yhteiskunnan vaikuttamisessa erityisesti nuoriso- ja demokratiatyössä. Mutta puolueiden sisällä en ennen ole ollut. Haluan vaikuttaa uusilla menetelmillä ja ajatuksilla erityisesti minulla on vahva teknologian ymmärrys ja sillä voin parantaa Espoon tulevaisuutta.
Toteutetaan konkreettisia toimenpiteitä parantaaksemme pääsyä tärkeisiin palveluihin ja modernisoidaksemme infrastruktuuria tavoitteenamme 15 %:n saavutettavuuden lisääminen kolmen vuoden sisällä. Tämä sisältää panostuksia vihreään, turvalliseen ja eläväiseen kaupunkikuvaan.
Perustetaan säännölliset yhteistyöfoorumit, joissa julkisen sektorin, vapaaehtoisjärjestöjen ja elinkeinoelämän edustajat kokoontuvat. Yhden vuoden kuluessa näiden foorumien tulisi tuottaa vähintään kolme konkreettista aloitetta, jotka parantavat kansalaistemme elämänlaatua suoraan.
Laadukkaan koulutuksen ja turvallisen oppimisympäristön varmistaminen on keskeistä, erityisesti kun kasvava oppilasmäärä ja sosiaaliset ongelmat – kuten kiusaaminen, kouluväkivalta ja eriarvoisuus – vaativat ennakoivia toimenpiteitä. Yksilöllinen tuki ja hyvin suunnitellut opiskeluhuoltopalvelut ovat ratkaisevan tärkeitä nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi.