Olen 43-vuotias Keravalainen. Olen kotoisin Sipoosta, mutta asunut viimeiset 13 vuotta Keravalla avomieheni kanssa. Talouteemme kuuluu myös kaksi kissaa. Olen ammatiltani kokki ja tehnyt alan töitä 18 vuotta. Toiselta ammatiltani olen leipuri-kondiittori. Harrastuksiini kuuluu vesijumppa, vesijuoksu sekä uinti.
Olen ollut Keskustan Keravan kuntayhdistyksen hallituksen jäsen usean vuoden ajan ja olen edelleen.
Nuorten syrjäytyminen on lisääntynyt huolestuttavan paljon. Ennaltaehkäisyyn tarvitaan tehokkaampaa yhteistyötä vanhempien, koulujen, viranomaisten sekä kolmannen sektorin kanssa.
Koulukiusaamiseen on puututtava entistä tehokkaammin.
Hyvien päiväkotien ja koulujen merkitys on erittäin suuri. Luokkakoot on pidettävä maltillisen kokoisina. On erittäin tärkeää varmistaa riittävät resurssit erityistä tukea tarvitsevien oppilaiden tuelle sekä varmistettava ettei yksikään oppilas eksy opintieltä.
Levottoman maailmantilanteen vuoksi on ehdottoman tärkeää varmistaa, että kaupungin turvallisuussuunnitelmat ovat ajan tasalla ja vastaavat mahdollisiin uhkakuviin. Kriisitilanteisiin on varauduttava myös harjoitusten avulla.