Oletko ajatellut millainen on satavuotinen elämä. Vuosi 1923 oli varmaankin erilainen kuin tämä päivä. Oliko ihmisen ajatukset erilaiset vain samansuuntaiset kuin tänään. Suomi oli nuori, vasta lapsi. Ihmisten ajatukset olivat varmaan sekavia itsenäisen Suomen alkutaipaleella. Ei tiedetty tulevasta. Sota aika oli tulossa muutaman vuoden kuluttua.
Onkohan ihmisten ajatukset näistä mietteistä hyvinkään kaukana. Euroopassakin soditaan, eli aika lähellä. Sanotaan, ettei se meitä uhkaa.
Meitä lähellä on tällä hetkellä Sote. Millaiseksi tämä saa meidän aikamme rakkaalla kotiseudulla? Mikä on Soten tulevaisuus? Tulemmeko katumaan päätöksiä vai odotammeko mitä tuleman pitää?
Piirimme juhlii syksyllä 1923 Mikä on piirimme ja koko Keskustan tulevaisuus. Uskon että nousemme ja uljaasti kannamme Keskustan lippua. ”Maasta se pieninkin ponnistaa”, kun teemme oikean suuntaisia päätöksiä tulevaisuus tähtäimessä.
Hyvää, aurinkoista kesää ja menestystä tulevaisuudessa! Näin ajattelee neljännesvuosisadan keskustalainen Ypäjältä kesällä 2023.
Keijo Leppänen
Ypäjä
piirihallituksen jäsen Keijo Leppänen, Ypäjä