Vaadimme uuden nykyaikaisen Assi-sairaalan valmistuessa, sen sekä Forssan ja Riihimäen sairaaloiden toimintojen turvaamista ja kehittämistä Kanta-Hämeen asukkaiden parhaaksi.
Keskustan Etelä-Hämeen piirihallitus ei hyväksy järjetöntä sosiaali- ja terveyspalvelujen keskittämistä. Viimeisimpänä sosiaali- ja terveysministeriön asettaman työryhmän raportti lyö päin kasvoja sote-uudistuksen tavoitteille. Tarvitaan vahvan perustason sosiaalipalvelujen ja terveydenhuollon lisäksi kattava sairaalaverkosto ja erityisesti riittävät palvelut sairaaloissa.
Maan hallituksen ei tule lähteä toteuttamaan työryhmän raportin mukaisia toimenpiteitä. Emme hyväksy raportin mukaista tavoitetta lakkauttaa Keskussairaaloita ja muuttaa osaa niistä akuuttisairaaloiksi. Kanta-Hämeen tarvitsee kolme sairaalaansa. Se on paitsi palvelujen saatavuuden ja saavutettavuuden kannalta merkittävää, myös koko maakunnan elinvoiman kannalta tärkeää.
Hyvällä sijainnilla sijaitseva Kanta-Häme houkuttelee alueensa sairaaloihin hoitajia ja lääkäreitä sekä palvelee näin tehokkaasti maakunnan asukkaita. Jos sairaaloiden statukset laskevat, kaikkoavat myös lääkärit ja hoidon taso laskee.
Keskustan Etelä-Hämeen piirihallitus