Keskustan aluevaltuustoryhmän puolesta olimme kuuntelemassa multialaisten kokemuksia Keski-Suomen hyvinvointialueen palveluista 28. syyskuuta. Haluamme välittää tärkeät teemat laajempaan tietoon.
Vahvat lähipalvelut ovat Keskustan tavoite ja sille tulikin Multialta tukea. Tärkeiksi koettiin hoitajavastaanoton jatkuminen, vanhusten ympärivuorokautinen hoiva sekä oppilashuolto koulussa. Vahvoja peruspalveluita tarvitaan myös tiukan talouden oloissa. Jos ihmiset eivät pääse lääkärille pienissä vaivoissa, niin vaivat kasvavat isommiksi ja tulevat kalliiksi.
Hoitajia Multialla on mutta lääkäreistä on pulaa. Keskusta haluaa kehittää ns. ammatinharjoittajamallia kalliin vuokralääkäritoiminnan vaihtoehdoksi. Lisäksi hoitaja-avusteinen etälääkäritoiminta on saanut hyvän vastaanoton.
Ikävä esimerkki kuultiin KELA-taksien ongelmista. Taksipalveluista on pulaa. Yrittäjä totesi, että KELA on kilpailuttanut hinnat niin alas, ettei toiminta tahdo kannattaa.
Keskusta ehdottaa valtakunnallisena ratkaisuna, että myös KELA-taksit siirtyisivät kunkin hyvinvointialueen järjestettäväksi. Nyt hyvinvointialue hoitaa vanhus- ja vammaispalvelulain mukaisia taksikyytejä. Sopassa on liian monta kokkia. Kun hyvinvointialue vastaisi KELA-kyydeistä, sen kannattaa myös pitää kivijalkapalveluiden verkko tarpeeksi tiiviinä.
Multialla tuli esille, että aiemmin perusturvan palvelut toimivat muutaman henkilön kesken itseohjautuvasti. Hyvinvointialueen myötä toimintaan on koettu tulleen liikaa erikoistumista ja ”siiloja”. On monia esimiehiä ja ohjeistajia. Yksiköiden välinen toiminta tuntuu jäykältä.
Erikoistuminen lisää työntekijöiden osaamista ja kykyä vastata erilaisten asiakkaiden ongelmiin. Rinnalle kuitenkin toivottiin joustavuutta ja ketteryyttä. Se voisi tuoda myös säästöjä talouteen.
Nämä huomiot olivat hyvin tärkeitä. Keski-Suomen hyvinvointialue on vielä keskeneräinen. Ensi vuonna on syytä arvioida organisaatiota ja toimintamalleja niin, että löydetään ihmisten tarpeiden ja työntekijöiden motivaation kannalta sopivat ratkaisut.
Maria Kaisa Aula
Aluehallituksen puheenjohtaja
Jouko Nykänen
Keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja
Saara Kässi
Aluevaltuutettu