Satakunnan hyvinvointialue aluevaltuusto valtuustoaloite 6.10.2025
Toimintamallin kehittäminen nuorten nikotiinittomuuden tukemiseen ja nikotiinituotteiden käytön lopettamiseen yhteistyössä Satakunnan kuntien ja oppilaitosten kanssa
Nikotiinituotteiden käyttö on yleistynyt nuorten keskuudessa, erityisesti sähkösavukkeiden ja nikotiinipussien myötä. Vapetus ja nikotiinipussien käyttö on yleisempää kuin tupakointi tai nuuskan käyttö, ja monet nuoret käyttävät useita tuotteita samanaikaisesti. Riippuvuus voi kehittyä nopeasti ja on huolestuttavaa, että riippuvuutta havaitaan yhä nuoremmilla, jopa alakouluikäisillä lapsilla.
Riippuvuuden ohella nikotiini lisää ahdistusta, ärtyneisyyttä ja mielialan vaihteluita heikentäen oppitunneilla keskittymistä ja oppimistuloksia. Tutkimukset osoittavat nikotiinin vaikuttavan haitallisesti aivojen kehitykseen, mikä voi johtaa oppimisvaikeuksiin ja heikentyneeseen kognitiiviseen suorituskykyyn.
Monet nuoret haluavat lopettaa tupakka- ja nikotiinituotteiden käytön pian aloittamisen jälkeen, mutta harvat hakevat itse apua. Tiedetään, että nuorten lopettaminen ei ala tiedon etsimisellä, ja vain pieni osa päätyy terveydenhuollon tukipalveluiden piiriin. Tukea lopettamiseen ei oikeastaan ole helposti saatavilla. Aikuisilla on vastuu suojella nuoria ja tarjota heille luotettavaa tietoa sekä tukea lopettamiseen.
Tämän aloitteen tarkoitus on korostaa Satakunnan hyvinvointialueen vastuuta lasten ja nuorten terveyden edistämisestä ja hyvinvoinnin parantamisesta. Yhteistyö Satakunnan kuntien koulutoimen ja alueen oppilaitosten kanssa on keskeistä sekä ennaltaehkäisyssä että erityisesti nikotiinituotteiden käytön lopettamisen tukemisessa. Hyvinvointialueen tulee tarjota mm. koulu- ja opiskelijaterveydenhuollon kautta asiantuntemusta, aktiivisempaa tukea ja neuvontaa nikotiiniriippuvuuden lopettamiseksi. Tämä yhteistyö vahvistaa kuntien, oppilaitosten ja hyvinvointialueen yhteisiä pyrkimyksiä edistää terveyttä ja hyvinvointia ja kantaa vastuuta maakunnan lapsista ja nuorista.
Lasten ja nuorten nikotiinituotteiden käyttöön puuttuminen edellyttää päättäväisiä toimia Satakunnan hyvinvointialueen koulu- ja opiskelijaterveydenhuollolta kuin maakunnan kunniltakin.
Nikotiinituotteita käyttävien oppilaiden ja opiskelijoiden nikotiinituotteiden käyttöön puuttumiseen ja erityisesti lopettamisen tueksi pitää kehittää Satakunnassa yhteinen toimintamalli hyvinvointialueen koordinoimana.
Porissa 6.10.2025
Heli Sulkava
Keskustan aluevaltuustoryhmä yhtyy aloitteeseen