Keskustan Varsinais-Suomen aluevaltuustoryhmä on pettynyt aluehallituksen päätökseen lakkauttaa Someron vuodeosaston.
Keskustan aluehallitusryhmän puheenjohtaja Jani Kurvinen esitti maanantain aluehallituksen kokouksessa lakkautuksen perumista, mutta äänestys hävittiin äänin 11-4. Päätös on taas kerran kovaa keskittämistä, ja vuodeosaston lakkauttaminen heikentää palveluiden saatavuutta ja vie hoivaa entistä kauemmas somerolaisilta ja lähiseudun asukkailta.
Keskustan aluehallitusryhmän puheenjohtaja Jani Kurvinen kritisoi ratkaisua:
” Perusteluissa luotiin virheellisesti ilmapiiriä, että vuodeosastoa pyöritetään osto- tai vuokrahenkilöstöllä. Todellisuudessa osastolla on somerolainen lääkäri, ja kaikki hoitajavakanssit on täytetty. Suuri joukko potilaita odottaa jatkohoitopaikkaa epätarkoituksenmukaisissa paikassa.”
Päätös on kova pettymys, ja myös palveluverkon vastainen. ”Yhdessä sovitusta palveluverkosta livettiin”, Kurvinen harmittelee.
Keskustan aluevaltuustoryhmän mielestä vuodeosastojen turvaaminen on välttämätöntä, jotta ikääntyvien ja paljon hoitoa tarvitsevien varsinaissuomalaisten arki olisi inhimillistä ja turvallista. Lähipalveluiden karsiminen ei ole järkevää pitkällä eikä lyhyellä tähtäimellä. Osastot on sijoitettu turvallisesti ja tutusti soteasemien yhteyteen.
”Varhassa iso ongelma edelleen on se, että ikääntyneiden palvelut katsoo omasta näkökulmastaan ja Tyks sairaalapalvelut omastaan. Vuodeosastopaikkojen tarkasta tarpeesta on tämän vuoksi epäselvyyttä. Varautumisenkin kannalta meidän on tarkemmin mietittävä kokonaisuutta”, Kurvinen toteaa.
Ikäihmisten tulisi saada olla lähellä omaa kotia hoidossa. Pitkät etäisyydet kuitenkin vaikeuttavat läheisten vierailuja osastoilla. Monelle vanhukselle tai pitkäaikaissairaalle potilaalle läheisten tuki ja läsnäolo on tärkeä osa kuntoutumista ja jaksamista. Pitkien etäisyyksien vuoksi potilaita joudutaan myös siirtämään osastolta toiselle lisäten turhaa kuormitusta ja epävarmuutta potilaille ja henkilökunnalle.
Keskustan aluevaltuustoryhmä painottaa lisäksi sitä, että virkajohdon on käytävä aktiivisesti vuoropuhelua henkilöstön kanssa jo ennakolta. Henkilökunta ei saa lukea oman osaston lakkautuksesta ensimmäisenä lehdestä!
Keskusta on aikaisemmalla valtuustokaudella puolustanut perustason vuodeosastoja, ja niin Keskustan aluevaltuustoryhmä tekee myös jatkossa – koko Varsinais-Suomen alueella.