Tarja Hyykky: Läpinäkyvää ja vaikuttavaa toimintaa, ei hienoja puheita

Tuntui ikävältä lukea uutisointia, jossa Siun sote syyllisti terveysapua hakevia ihmisiä Tikkamäen yhteispäivystyksen ruuhkautumisesta! On selvää, että jos apua tarvitsevat eivät pääse lääkäriin lähiterveysasemalleen tai edes kaukaisemmalle terveysasemalle, heidän on pakko hakea apua terveyshuoliinsa päivystyksestä!

Luottamushenkilönä olen kuunnellut aluevaltuuston kokouksissa ja seminaareissa kyllästymiseen saakka virkahenkilöstön perusteluja luottamushenkilöiden tukemina, kuinka palvelut pitää keskittää isommille paikkakunnille lääkäreiden ja hoitajien huonon saatavuuden vuoksi.

Aina vedotaan lääkäri- ja hoitajapulaan, kun ilmoitetaan reuna-alueiden palveluiden supistamisesta tai lopettamisesta. Samanaikaisesti kentältä kantautuu varmennettua tietoa siitä, kuinka pienille paikkakunnille töihin haluavia työntekijöitä ole edes huolittu töihin, jos paikkakunta on ollut niin sanotusti ”väärä”. Eli ”väärä” on jokin näistä maakuntamme pienistä kunnista tai pitäjistä, joista palveluita on suunnitelmallisesti haluttu supistaa.

Toin tämän epäkohdan esille kevään viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa, vaikka tiesin jo etukäteen, etten luottamushenkilönä saisi puuttua operatiiviseen toimintaan. Luottamushenkilön tehtävänähän on vain luottaa eikä kyseenalaistaa ja/tai epäillä.

Uskallan kuitenkin olla huonokäytöksinen luottamushenkilö ja vahvasti kyseenalaistaa Siun soten rekrytointiprosessin/toiminnan. Meille aluevaltuutetuille vakuutellaan lähes joka kokouksessa, kuinka rekrytoinnin eteen tehdä kaikki mahdollinen, mutta käytäntö valitettavasti osoittaa ihan muuta.

Jos hyvinvointialueellemme todella halutaan lääkäreitä ja hoitohenkilöstöä, byrokratiaa pitäisi vähentää ja unohtaa toistaiseksi palveluiden keskittäminen suunnitelmineen.

Polvijärvelle, Rääkkylään, Tohmajärvelle, Heinävedelle, Juukaan tai pitäjäänkin hakeutuvalle hoitajalle tai lääkärille pitäisi luoda työn tekemisen edellytykset eikä karkuuttaa heitä muualle.

Nythän moni ammattilainen on jo lähtenyt tai tulee karkaamaan Siun soten palveluksesta, kun heille ei anneta mahdollisuutta työskennellä esimerkiksi omalla paikkakunnalla.

Karjalaisen uutisoinnissa aluevaltuuston puheenjohtaja Mäkisalo-Ropponen toivoi poliittisilta päättäjiltä rehellisyyttä, etteivät päättäjät vaatisi tai esittäisi asioita, jotka ovat mahdottomia.

Tällä ajattelulla olen juuri sellainen epärehellinen valtuutettu. Olen esittänyt ja vaatinut, että perusterveydenhuollon palvelut tulee saada läheltä ja pienemmällekin paikkakunnalle on saatava lääkärinvastaanotot toimimaan.

Jos tätä ei saada kuntoon, terveyserot kasvavat, vakavammat sekä krooniset sairaudet lisääntyvät, erikoissairaanhoito kuormittuu, kustannukset kasvavat, ihmisten työkyky, hyvinvointi ja luottamus koko terveydenhuoltojärjestelmään heikkenee.

Näitä perusterveydenhuollon lähipalveluiden alasajon seuraamuksia on jo konkreettisestikin näkyvissä, kun Tikkamäen päivystys ruuhkaantuu.

Ihmisten tulee saada vähintään lääkäri-, hammaslääkäri-, sairaanhoitaja- ja laboratoriopalvelut läheltä; näin estetään päivystyksen ruuhkautuminen ja palveluja hakevien epäinhimillinen kohtelu.

Byrokratiaa pitäisi vähentää ja unohtaa toistaiseksi palveluiden keskittäminen suunnitelmineen.

Tarja Hyykky
Aluevaltuutettu (kesk.)

Julkaistu 17.8.2024 Karjalaisen mielipidepalstalla

EtusivuAjankohtaistaTarja Hyykky: Läpinäkyvää ja vaikuttavaa toimintaa, ei hienoja puheita