Metsän vihreä Suomi on luonnontuotteiden aarreaittalue lisää

Ilomantsin kunnanvaltuuston keskustalaiset jäsenet 2021-2025

Hannu Hoskonen, kunnanvaltuuston pj., kansanedustaja, Ilomantsi, 050 511 3079, hannu.hoskonen@eduskunta.fi
Tanja Pesonen, kunnanvaltuuston 2. vpj., sosiaaliohjaaja, Ilomantsi, tanja.pesonen@luottamus.ilomantsi.fi
Liisa Sorjonen, kunnanhallituksen 1. vpj., asiakasvastaava/yrittäjä, Ilomantsi, 040 088 1181, liisa.sorjonen@luottamus.ilomantsi.fi
Antti Hiltunen, kunnanhallituksen jäsen, metsätalousinsinööri, Ilomantsi, 050 363 8995, antti.hiltunen@luottamus.ilomantsi.fi
Marika Hurskainen, kunnanhallituksen jäsen, sosiaaliohjaaja, Ilomantsi, marika.hurskainen@luottamus.ilomantsi.fi
Ville Puhakka, kunnanhallituksen jäsen, maanviljelijä, Huhus, 045 130 3436, ville.puhakka@luottamus.ilomantsi.fi
Riitta Kareinen, hyvinvointilautakunnan pj., seurakuntamestari, Sonkaja, 050 382 9063, riitta.kareinen@luottamus.ilomantsi.fi
Eila Piippo, kuntaympäristölautakunnan pj., maaseutuyrittäjä, Huhus, 040 029 5544, eila.piippo@luottamus.ilomantsi.fi
Antti Ikonen, tarkastuslautakunnan puheenjohtaja, yrittäjä, Ilomantsi, antti.ikonen@luottamus.ilomantsi.fi
Sirpa Piipponen, palvelukotivastaava, Ilomantsi, sirpa.piipponen@luottamus.ilomantsi.fi

Tervetuloa Ilomantsin Keskustan kotisivuille

 

Alla olevasta linkistä voit tutustua kotikuntaamme.

Ilomantsin kunta

Kunnan toimielimet, esityslistat ja pöytäkirjat löytyvät täältä.

Ilomantsin Keskustalle tärkeitä asioita

Lapsiperheiden hyvinvointi on satsaus tulevaisuuteen.

Lähiruoka – puhdas ja turvallinen.

Järkevä talous, vahva yrittäjyys, elinvoimainen Ilomantsi.

Toimivat lähipalvelut kaikille.

Valokuitu – etätyö – monipaikkaisuus.

Laajan palvelun terveysasema lähellä meitä.

Mielekäs ja hyvä arki ikäihmisille.

Yhdistykset ovat tärkeitä yhteistyökumppaneita kunnalle.

Maalaisjärkeä ja läpinäkyvyyttä päätöksiin.

Oppiminen, kulttuuri ja liikunta ovat osa hyvää elämää.

Kohti kestävää tulevaisuutta ympäristöstä huolehtien.

Sinun, minun, meidän Ilomantsi.

Keskusta

Se kotimainen.

Keskusta on se kotimainen. Puolueista ainoa laatuaan. Me emme ole tuontitavaraa. Me ammennamme voimamme suomalaisista kodeista ja uskomme maahan.

Tapahtumat

Uusi valtuustokausi alkoi 1.8.2021. Valtuusto kokoontui ensimmäisen kerran 16.8.2021.

Ilomantsin Keskustan kiitoskahvit tarjottiin 19.8.2021 torilla.

Ajankohtaista

Ilomantsin tulevaisuus on meidän kaikkien yhteinen asia ja parhaiten sen kehittäminen onnistuu yhteistyössä kaikkien kuntalaisten kanssa.

Puheenjohtajisto jatkaa
Syyskokouksen nimesi piirihallituksen
1.11.2021 / Uutiset
1.11.2021 / Uutiset
22.10.2021 / Tulevat tapahtumat

Keskustan Ilomantsin kunnallisjärjestön johtokunta 2021

Riitta Kareinen, puheenjohtaja
Hannu Urjanheimo, varapuheenjohtaja
Liisa Sorjonen, sihteeri
Tanja Pesonen, taloudenhoitaja
Antti Hiltunen
Hannu Hoskonen
Silja Jeskanen
Martti Mustonen
Eila Piippo
Juha-Matti Sallinen
Meri Viljamaa

Keskusta on johtava poliittinen liike Pohjois-Karjalassa.

Jäseniä on Pohjois-Karjalassa lähes 2000. Keskustan jäseneksi haluavat liittyvät jäseneksi paikallisyhdistykseen, joita on Pohjois-Karjalassa n. 130. Keskustan jäseneksi voi liittyä 16v. täyttänyt henkilö.

Paikallisyhdistykset muodostavat yhdessä muiden oman kuntansa Keskustan paikallisyhdistysten kanssa kunnallisjärjestön. Keskustan Pohjois-Karjalan piiri muodostuu kaikista Pohjois-Karjalan alueella toimivista paikallisyhdistyksistä ja kunnallisjärjestöistä.

Keskustalla on Pohjois-Karjalassa n. 140 kunnanvaltuutettua, Ilomantsissa on 10 keskustalaista kunnanvaltuutettua. Olemme maakunnan johtava kuntapuolue vuoden 2021 kuntavaalien perusteella.

Keskustalla on kolme kansanedustajaa Savo-Karjalan vaalipiiristä Pohjois-Karjalan puolelta: Anu Vehviläinen, Hannu Hoskonen ja Hanna Huttunen.

Ilomantsin Keskustan paikallisyhdistykset

Huhuksen paikallisyhdistys

puheenjohtaja: Eila Piippo

Pogostan paikallisyhdistys

puheenjohtaja: Hannu Hoskonen

EtusivuIlomantsi