Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä vieraili omaishoitajien tiloissa

Keskustan Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä pääsi tutustumaan Hiiden Omaishoitajat ry:n toimintaan. Vierailu oli osa valtuustoryhmän kiertuetta, jolla pyritään vahvistamaan käsitystä hyvinvointialueen palvelutarjonnasta monipuolisesti.

Hiiden omaishoitajat ry on hyvä esimerkki kolmannen sektorin toimijasta, joka toimii tukena perusterveydenhuollon ennaltaehkäiseville palveluille. Yhdistys tarjoaa omaisistaan tai läheisistään huolehtiville tietoa, tukea, vertaistoimintaa ja Ovet-valmennuksia®.
Yhdistyksen yhtenä tärkeänä tavoitteena on edistää ja lisätä tietoutta omaishoitajuudesta sekä tuoda esille omaishoitoperheen näkökulmaa myös päätöksentekoprosesseihin.

Omaishoidolla tarkoitetaan vanhuksen, vammaisen tai sairaan henkilön hoidon ja huolenpidon järjestämistä kotioloissa omaisen tai muun hoidettavalle läheisen henkilön avulla. Omaishoidossa hoivan tarve perustuu hoidettavan henkilön terveydentilan tai toimintakyvyn heikentymiseen tai vammaisuuteen ja se koskettaa kaikenikäisiä henkilöitä.

Lohjan keskustassa sijaitsee Hiiden omaishoitajien yhdistyksen toimitila, joka on nimetty OmaisOhjaamoksi. Se on tämän vuoden aikana mahdollistanut jo 850 kävijälle osallisuutta ja yhteisöllisyyden kokemuksia. Tällaiselle toiminnalle on siis selkeästi tarvetta.

Marjut Frantsi-Lankia, aluevaltuutettu, aluehallituksen jäsen, toteaa vierailuajankohdan olevan täydellinen. Poliittiset ryhmät käyvät parhaillaan keskusteluja palvelustrategiasta.
Keskustaryhmän mielestä omaishoidosta on tehtävä kirjauksia palvelustrategiaan.

Omaishoitoyhdistys toteaa omassa esityksessään, että omaishoitoon investoimalla voitaisiin siirtää ja vähentää raskaan hoivan tarvetta. Tämä voisi osaltaan olla ratkaisemassa hoitajapulaa. Tarvitaan siis omaishoitoystävällisiä päätöksiä ja panostusta omaishoidon tukeen ja palveluihin.

Lohjalla on jo vuosia toiminut omaishoidon neuvottelukunta, joka on edistänyt asiakaslähtöisyyttä ja omaisyhteistyötä. Toiminnan avulla on lisätty omaishoitoperheiden jaksamista ja hyvinvointia. Hyvinvointialueiden aloittamisen myötä monissa paikoissa kolmannen sektorin asema on jäänyt usein epäselväksi. Länsi-Uudellamaalla keskustan ryhmä on tehnyt omaishoidon neuvottelukunnan perustamisesta valtuustoaloitteen.
Valtuustoaloite esittää, että neuvottelukuntaan kuuluisi virkamiehistöä, aluevaltuutettuja, omaishoidosta vastaavan lautakunnan jäseniä sekä edustus omaishoitoyhdistyksistä. Yksi tavoite olisi parantaa omaishoitajien asemaa mutta myös yhtenäistää käytäntöjä, jotta palvelut vastaavat paremmin perheiden erilaisiin tilanteisiin.

Vierailut ovat saaneet erittäin hyvän vastaanoton, ne ovat antaneet valtuutetuille paljon perspektiiviä ja siksi niitä jatketaan vielä syksyn mittaan.

Lue seuraavaksi

Porvoossa ei saa hammaslääkäriaikaa – aluehallituksessa myönnettiin ongelma, mutta ratkaisu jäi puuttumaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallituksessa käsiteltiin 9.4.2026 palveluverkkosuunnitelmaa. Aluehallituksen esitys menee tämän jälkeen edelleen aluevaltuustoon käsiteltäväksi ja päätettäväksi (29.4.).
21.4.2026 / Itä-Uusimaa
Tunnelmia ja keskeisiä ajatuksia Vantaan vuosikokouksesta
Keskustan Uudenmaan piirin vuosikokous järjestettiin lauantaina 18.4.2026 Vantaan Tikkurilan lukiossa. Kokoukseen osallistui runsas joukko jäseniä – yhteensä noin 60 äänivaltaista edustajaa ja 20 muuta osallistujaa – ja tilaisuuden tunnelma oli poikkeuksellisen positiivinen, odottava ja paikoin jopa jännitteinen.
20.4.2026 / Itä-Uusimaa
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Kaikkosta jatkokaudelle puheenjohtajaksi ja Petri Roinista varapuheenjohtajaksi
Keskustan Uudenmaan piiri päätti Vantaalla 18.4. pidetyssä piirikokouksessaan esittää Antti Kaikkosta jatkokaudelle Keskustan puheenjohtajaksi tulevassa Tampereen puoluekokouksessa. Vantaalaista Petri Roinista esitetään puolueen varapuheenjohtajaksi.
20.4.2026 / Uutiset
EtusivuLänsi-UusimaaLänsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä vieraili omaishoitajien tiloissa