Lapset ja nuoret tarvitsevat kiireesti apua

Syyskokouksen kannanotto 11.11.2023

Uudenmaan Keskusta: Lapset ja nuoret tarvitsevat kiireesti apua

Keskustan Uudenmaan piiri on erityisen huolissaan lasten ja nuorten pahoinvoinnin ja mielenterveysongelmien lisääntymisestä. Lasten, nuorten ja lapsiperheiden palveluihin tulee panostaa entistä enemmän, sillä kyse on meidän yhteiskuntamme tulevaisuuden tekijöihin panostamisesta, joka maksaa itsensä takaisin. Fokuksen tulee olla entistä enemmän ennaltaehkäisevissä toimissa, ei tulipalojen sammuttamisessa. Lasten ja nuorten hyvinvointia on tärkeää tukea kaikilla koulutusasteilla, aina neuvoloista korkea-asteelle.

On tärkeää, että lapsiperhe otetaan kokonaisvaltaisesti vastaan jo neuvolassa ja perheitä tuetaan myös vanhemmuuteen liittyvissä kysymyksissä esimerkiksi tarjoamalla kotiin perheapua hyvin matalalla kynnyksellä. Perheiden hyvinvointiin ja vanhempien jaksamiseen tulee panostaa, sillä se tukee myös lasten ja nuorten hyvinvointia. Lastenneuvoloiden piiriin pitää saada kaikki lapsiperheet ja niihin osallistumisen tulee olla edellytyksenä lapsilisän saamiseksi.

Neuvoloiden lisäksi myös varhaiskasvatus ja koulut ovat avainasemassa ennaltaehkäisevien toimien toteuttamisessa. Hyvinvointialueiden hallinnoimat oppilas- ja opiskelijahuollon tulee toimia saumattomasti kuntien kanssa. Lasten ja nuorten ongelmien hoitaminen ei saa hukkua organisaatioiden rajapintojen pulmiin. Psykologien ja kuraattorien työvoimapula ja psykologimitoituksen järjettömyys heijastuvat suoraan siihen, kuinka hyvin lasten ja nuorten jatkuvasti lisääntyvistä ongelmista pystytään ottamaan koppia. Uudenmaan piiri painottaa, että on alettava etsimään konkreettisia toimia tilanteen ratkaisemiseksi, sillä syntyvyyden laskiessa meillä ei ole varaa menettää yhtään lasta tai nuorta.

Lue seuraavaksi

Keskustanaisten Uudenmaan piirin vuosikokouksen kannanotto 13.5.2025
Keskustanaisten Uudenmaan piiri ry piti vuosikokouksen 13.5.2025 Espoossa. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat sekä valittiin edustajat Keskustanaisten edustajakokoukseen vuosille 2025-2027.
4.6.2025 / Uutiset
Säästöt ennaltaehkäisystä ovat säästöjä väärästä päästä
Keskustan Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmän ryhmäpuheenvuoro ensimmäisen kauden viimeisessä kokouksessa käsitteli mm lastensuojelun ennaltaehkäiseviin palveluihin kohdistuvia säästöjä. Lisäksi Lotta Paakkunainen korosti Keskustan yhteistyöhalukkuutta, mutta painotti, ettei Keskusta voi hyväksyä ratkaisuja, jotka kaventavat turvaa ja tasa-arvoa.
30.5.2025 / Uutiset
Aloitteemme Länsi-Uudellamaalla: Ikääntyvien hyvinvoinnin ja toimintakyvyn tukeminen matalalla kynnyksellä
Ikääntyvien hyvinvointia ja toimintakykyä pitäisi tukea matalalla kynnyksellä koko Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella! Marjut Frantsi-Lankia teki aiheesta aloitteen.
23.5.2025 / Uutiset
EtusivuUutisetLapset ja nuoret tarvitsevat kiireesti apua