Keskustan piirikokous päätti Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen luottamustehtävistä

Keskustan Uudenmaan piiri on päättänyt maanantaina 19.5. esityksistä Uudenmaan hyvinvointialueiden luottamustehtäviin valtuustokaudelle 2025-2029. Piirin yleinen kokous päätti esityksistä yksimielisesti aluevaltuustoryhmien ja piirihallituksen pohjaesitysten mukaisesti.

Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallituksen jäseneksi Keskusta esittää porvoolaista Outi Lankiaa, joka oli vaaleissa keskustan äänikuningatar ja keräsi vaaleissa viidenneksi suurimman äänipotin kaikista Itä-Uudenmaan ehdokkaista.

Keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajana jatkaa myrskyläläinen Kristian Forsman.

Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella Keskusta sai vaalivoiton ja kasvatti paikkamääränsä viiteen valtuutettuun.

Alla kaikki keskustan esittämät luottamustehtävät Itä-Uudenmaan hyvinvointialueelle.

 

Aluehallitus
Outi Lankia, varajäsen Terhi Tikkala

Tarkastuslautakunta
Kristian Forsman, varajäsen Juho-Matti Nirvi

Varautuminen ja turvallisuuslautakunta
Terhi Tikkala, varajäsen Anne Penninkangas

Palveluiden järjestämisen lautakunta
Markus Pietikäinen, varajäsen Heikki Junes

Kansalliskielilautakunta
Daniel Thomasson, varajäsen Pasi Korhonen

Aluevaalilautakunta
Heikki Junes

Valtuuston vaalilautakunta
Sanna Andersson

Lue seuraavaksi

Puheenvuoroilla vahvistetaan keskustalaista demokratiaa
Keskustan 120-vuotisjuhlapuoluekokous kokosi viikonloppuna Tampereelle tuhansia keskustalaisia eri puolilta Suomea linjaamaan puolueen tulevaisuutta, käymään laajaa poliittista keskustelua Suomen suunnasta ja valmistautumaan kohti vuoden 2027 eduskuntavaaleja. Kolmipäiväisessä kokouksessa käsiteltiin puolueen ohjelmia sekä tehtiin henkilövalintoja.
10.6.2026 / Itä-Uusimaa
Varautuminen on jokaisen asia
Pari viikkoa sitten monet meistä heräsivät droonista kertovaan vaaratiedotteeseen. Osa sai viestin sosiaalisesta mediasta, osa vasta työ- tai opiskelupaikkaan päästyään. Koko Suomi kuhisi siitä, miten tilanne olisi tosiasiassa pitänyt hoitaa. Tämä oli varautumisen näkökulmasta parasta, mitä maan, kuntien kuin yksilöiden ja yhteisöjenkin kannalta saattoi tapahtua.
9.6.2026 / Länsi-Uusimaa
Valtuustot tarvitaan ja vaalit
Hyvinvointialueiden vaalit ovat jääneet äänestäjille hieman vieraiksi. Ensimmäisissä vaaleissa vuonna 2022 äänestysprosentti oli 47,5. Viime vuonna vaalit järjestettiin yhdessä kuntavaalien kanssa, mutta niissäkin vain 51,7 prosenttia ääni oikeutetuista jätti uurnaan aluevaalien kupongin. Jotkut poliitikot ovat jo ehdottaneet aluevaalien perumista alhaisen äänestysaktiivisuuden ja hyvinvointialueiden rajatun vallan vuoksi.
8.6.2026 / Uutiset
EtusivuItä-UusimaaKeskustan piirikokous päätti Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen luottamustehtävistä