Lähiluonto ja saaristo Porvoon talousarviossa

Porvoolle merkittävää osa identiteettiä ja elinvoimaa ovat Itämeri ja saaristo.

Olemme myös lukuisten järvien ja kolmen joen kaupunki. Porvoon kaupunginvaltuusto päätti ensi vuoden talousarviosta marraskuussa. Sanoisin, että Porvoolla on nyt ensimmäistä kertaa talousarviossa mukana monipuolisesti oma lähiluonto, josta pitää ja saa olla ylpeä.

Poliittisen käsittelyn myötä talousarviossa saaristo merkitys sai sille kuuluvan arvonsa. Jätin viime keväänä Jere Riikosen (kd) kanssa valtuustoaloitteen saaristoneuvoston perustamisesta ja aloite on nyt osa talousarviota. Vuoden 2026 aikana Porvooseen perustetaan Saaristoneuvosto.

Saaristoneuvoston tehtävänä on vahvistaa saaristoalueiden elinvoimaisuutta, asukkaiden vaikuttamismahdollisuuksia sekä saariston huomioimista kaupungin päätöksenteossa.

”Hulevesikuormitus lisääntyy rankkasateiden ja talvisateiden lisääntymisen myötä.”

Aloite sai jo viime keväänä vahvan tuen saariston asukkailta muun muassa Pellingistä ja Emäsalosta.

Talousarviossa todetaan nyt myös seuraava: Porvoon saaristo ja Itämeri ovat keskeinen osa kaupungin vetovoimaa. Nostetaan saaristoa ja Itämerta esille ja hyödynnetään markkinoinnissa sekä tapahtumissa. Visit Porvoo ja markkinointipalvelut tähtäävät siihen, että matkailuun ja tapahtumiin sijoitetut panostukset palautuvat paikallistalouteen ja vahvistavat Porvoon, sekä sen saariston tunnettuutta, elinvoimaa ja vetovoimaa.

Ilmastonmuutokseen sopeutumisessa on Porvoossa kuten muissakin Suomen kunnissa paljon tekemistä. Kun rakennamme uutta ja lisäämme asfalttipintaa, niin se edellyttää myös suunnittelemaan kuinka kasvava hulevesien määrä ei heikennä lähivesien ja vesiluonnon tilaa esimerkiksi Porvoonojoessa, Veckjärvessä ja Itämeressä.

Hulevesikuormitus lisääntyy rankkasateiden ja talvisateiden lisääntymisen myötä. Kirjauksena talousarviossa on seuraavaa: “Selvitetään kaupungin hulevesien sisältämää ravinne- ja kiintoainekuormitusta. Selvitetään Porvoonjoen alaosan pohjanläheisen veden happitilannetta ja happikadon syitä. “

Osallistumme myös valtakunnalliseen ACWA LIFE -vesiensuojeluhankkeeseen. jossa Porvoon joen valuma-alue on yksi kohteista.

Metsiensuojelun osalta talousarvioon saatiin kirjaus Porvoonkorvesta. Porvoonkorpi on laajin yhtenäinen metsäalue, missä kaupunki omistaa metsää. Porvoonkorven suojelun eteen ovat Porvoon seudun lintuyhdistys ja Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys tehneet paljon töitä. Porvoonkorven säilyttäminen yhtenäisenä metsäalueena tukee kaupunginvaltuuston vuonna 2019 tekemää päätöstä suojella vähintään 17 prosenttia kaupungin omistamista metsistä.

Outi Lankia
aluevaltuutettu ja aluehallituksen jäsen
Keskustan Itä-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä

Kirjoitus on julkaistu 2.12.2025 Uusimaa.fi -mediassa

Lue seuraavaksi

Vierailu HyTe ry:llä – leikkaukset uhkaavat ennaltaehkäisevää työtä
Vierailimme Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmän kanssa HyTe ry:llä keskustelemassa järjestökentän ajankohtaisesta tilanteesta. Keskustelimme toiminnasta ja saimme viestin kentältä, että epävarmuus on lisääntynyt ja huoli hallituksen leikkauspolitiikan vaikutuksista on todellinen.
22.4.2026 / Länsi-Uusimaa
Turvallisuus rakentuu teoista – päihdeilmiö vaatii rehellistä keskustelua
Järvenpäässä 14.4.2026 Keski-Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmän järjestämä keskustelutilaisuus kokosi yhteen asiantuntijoita, päättäjiä ja alueen toimijoita tarkastelemaan yhtä ajankohtaisimmista ja monimutkaisimmista ilmiöistä: päihteiden vaikutusta turvallisuuteen, hyvinvointiin ja yhteiskunnan rakenteisiin.
21.4.2026 / Keski-Uusimaa
Porvoossa ei saa hammaslääkäriaikaa – aluehallituksessa myönnettiin ongelma, mutta ratkaisu jäi puuttumaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen aluehallituksessa käsiteltiin 9.4.2026 palveluverkkosuunnitelmaa. Aluehallituksen esitys menee tämän jälkeen edelleen aluevaltuustoon käsiteltäväksi ja päätettäväksi (29.4.).
21.4.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuItä-UusimaaLähiluonto ja saaristo Porvoon talousarviossa