Äänestysaktiivisuutta nostamalla vahvistetaan demokratiaa -kaikki mukaan

Keskustan Uudenmaan piiri ry:n vuosikokouksen 19.5. kannanotto

Keskustan Uudenmaan piiri on vakavasti huolissaan alhaisesta äänestysprosentista äsken pidetyissä alue- ja kuntavaaleissa. Demokratia on vaarassa, jos hädin tuskin puolet äänioikeutetuista käy uurnilla. Kehitys on jatkunut jo valitettavan kauan, mutta nyt on tultu kipurajoille.

Äänestysprosentin laskuun on monia syitä. Ennusmerkit olivat nyt nähtävissä sen vuoksi, että kuntavaalien ehdokasmäärät putosivat tuntuvasti edellisistä vaaleista. Monet kansalaiset ovat menettäneet uskonsa vaikuttamiseen vaalien kautta.
Huolestuttavinta on se, että poliittinen aktiivisuus on laskenut eniten juuri niillä alueilla ja niissä väestöryhmissä, jotka tarvitsevat erityistä apua ja tukea poliittiselta päätöksenteolta. Ymmärrettävä demokratiakasvatus on avainasemassa nuorten ja maahanmuuttajien kiinnostuksen herättämisessä äänestämiseen ja vaikuttamiseen.

Kaikkien puolueiden ehdokasmäärä laski edellisistä kuntavaaleista. Keskustassa on tunnistettava lisäksi ilmiö, että perinteistä puolueissa toimimista ei koeta enää yhtä mielekkääksi vaikutuskanavaksi kuin aiemmin. Keskustan tulee olla myös alusta erilaisille teemoille ja ilmiöille, joita kuitenkin yhdistävät keskustalaiset arvot esimerkkinä palkansaajat ja vihreä aalto. Puolueen sisällä on kunnioitettava erilaisia mielipiteitä ja se kannustaa ihmisiä vaikuttamaan ja toimimaan aktiivisesti yhteiskunnassa. Keskustan toimintatapoja on pystyttävä uudistamaan ja toiminnan on mahdollistettava entistä paremmin myös projektimainen vaikuttaminen paikallisesti kiinnostavien teemojen ympärillä eri kunnissa.

Lue seuraavaksi

Säästöt ennaltaehkäisystä ovat säästöjä väärästä päästä
Keskustan Länsi-Uudenmaan aluevaltuustoryhmän ryhmäpuheenvuoro ensimmäisen kauden viimeisessä kokouksessa käsitteli mm lastensuojelun ennaltaehkäiseviin palveluihin kohdistuvia säästöjä. Lisäksi Lotta Paakkunainen korosti Keskustan yhteistyöhalukkuutta, mutta painotti, ettei Keskusta voi hyväksyä ratkaisuja, jotka kaventavat turvaa ja tasa-arvoa.
30.5.2025 / Uutiset
Aloitteemme Länsi-Uudellamaalla: Ikääntyvien hyvinvoinnin ja toimintakyvyn tukeminen matalalla kynnyksellä
Ikääntyvien hyvinvointia ja toimintakykyä pitäisi tukea matalalla kynnyksellä koko Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella! Marjut Frantsi-Lankia teki aiheesta aloitteen.
23.5.2025 / Uutiset
Matti Vanhanen: Säästöt tehtävä säilyttäen tutut ja turvalliset palvelupisteet
Matti Vanhanen Nurmijärveltä piti Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen, Keusoten, viimeisen aluevaltuuston kokouksessa Keskustan ryhmäpuheenvuoron. Vanhanen muistutti, että Keusoten alueella ei ole yhtä keskuskaupunkia ja yhdyskunta- ja taajamarakenne on monitaajamainen. Se asettaa haasteita palveluverkon rakentamiselle. Kansanvalta toimii siten, että alueen asukkaita kuunnellaan valmistelutyön aikana.
23.5.2025 / Keski-Uusimaa
EtusivuUutisetÄänestysaktiivisuutta nostamalla vahvistetaan demokratiaa -kaikki mukaan