Keskusta ja RKP vaaliliittoon Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella

Uudenmaan Keskusta ja RKP Uusimaa ovat solmineet vaaliliiton Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella aluevaaleihin 23.1.2022. Kyseessä on niin sanottu tekninen vaaliliitto, jossa RKP asettaa ehdolle 5 ehdokasta ja Keskusta 81 ehdokasta. Täysi lista on 86 ehdokasta.

RKP:n ja Keskustan välinen vaaliliitto Keski-Uudellamaalla on luonnollinen jatko jo pitkään jatkuneelle toimivalle yhteistyölle kunnallisella tasolla. Viime vaaleissa RKP:llä ja Keskustalla oli vaaliliittoja Järvenpäässä, Mäntsälässä ja Tuusulassa. Olemme iloisia, että yhteistyö voi jatkua myös alueellisella tasolla, Uudenmaan RKP:n puheenjohtaja Hanna Lönnfors sanoo.

Kummallakin puolueella on yhteisenä tahtotilana taata hyvät ja toimivat lähipalvelut. Uskon tästä rakentuvan hyvän pohjan aluevaaleja ja hyvinvointialueita ajatellen, Keskustan Keski-Uudenmaan vaalipäällikkönä toimiva Tea Nieminen jatkaa.

 

Lisätietoja:

Tea Nieminen: 050 4389281
Hanna Lönnfors: 050 574 3532

Lue seuraavaksi

Hyvinvointi rakentuu arjen varmuudesta ja toimivasta yhteistyöstä
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue järjesti HYTE-seminaarin, joka kokosi yhteen laajan joukon hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen parissa toimivia asiantuntijoita. Seminaariin oli kutsuttu tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan jäsenet, kuntien HYTE-asioista vastaavia luottamushenkilöitä sekä viranhaltijoita. Päivä tarjosi paljon ajateltavaa ja myös aihetta kriittiselle pohdinnalle.
4.6.2026 / Länsi-Uusimaa
Vastuullinen talous mahdollistaa paremmat palvelut
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontui käsittelemään hyvinvointialueen tulevaisuuden kannalta merkittäviä asioita. Kokouksen keskeisiksi teemoiksi nousivat talouden vahvistuminen, palveluiden kehittäminen sekä uusien toimintatapojen hyödyntäminen hyvinvointialueen toiminnassa.
3.6.2026 / Uutiset
Turvaa nuorille erilaisiin tilanteisiin
Nuorisobarometrin mukaan peräti puolet nuorista suhtautuu pessimistisesti tulevaisuuteen. Maailman tilanne, yhteiskunnassa vallitsevat asenteet ja ilmastonmuutos luovat turvattomuutta nuorten elämään. Toisaalta nuoret kokevat heihin kohdistuvan kovia odotuksia. Joskus väliinputoajiksi joutuvat ne nuoret, joilla ei mene ”riittävän” huonosti. Heidän voi olla vaikeaa saada apua ongelmiinsa, kun julkisen puolen palveluita joudutaan kohdistamaan suuremmassa avun tarpeessa oleville.
2.6.2026 / Uutiset
EtusivuUutisetKeskusta ja RKP vaaliliittoon Keski-Uudenmaan hyvinvointialueella