Keskustan ryhmä aktiivisena Vantaa-Keravan aluevaltuustossa

Vantaa-Keravan aluevaltuusto kokoontui maanantaina syksyn ensimmäiseen aluevaltuuston kokoukseen. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa osavuosikatsaus ja saatiin selvitys digipalveluiden nykytilasta ja kehitysnäkymistä. Myös useaan aloitteeseen saatiin vastaukset.

Keskustalaiset valtuutetut pitivät ahkerasti puheenvuoroja. Tuomas Vanhanen otti kantaa osavuosikatsaukseen sekä digipalveluita koskevaan selvitykseen. Pirjo Luokkala oli huolissaan asukkaiden digitaidoista ja kiitteli keväällä  jättämänsä lastensuojelun perhehoitoa koskevan aloitteen aloitevastausta.

Tuomas Vanhanen oli huolissaan yhä kasvavasta alijäämästä. Alijäämä ensimmäisen vuosineljänneksen jälkeen oli 5,5 milj € ja nyt puolivuotiskatsauksessa summa on jo 13,4 milj. €. Vanhanen kehottaa ottamaan tästä opiksi ja kannustaa ryhtymään korjausliikkeisiin heti kun kulujen kiihtyvä kasvuvauhti huomataan. Vanhanen toteaa myös, että loppuvuonna on tehtävä rajuja säästöjä. Erityisesti kotiin tuotavien palveluiden ja lastensuojelun avohuoltoa koskevat leikkaukset askarruttavat keskustavaltuutettua. Vanhanen kannustaa kehittämään sähköisiä palvelumuotoja.

”Korjausliikkeisiin tulee ryhtyä heti kun kulujen kiihtyvä kasvuvauhti huomataan.”

Huolta aiheuttavat myös nykyhallituksen päätökset. Sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotus kohdistuu erityisesti pienituloisiin. Vanhasen mukaan asiakasmaksujen korotuksista kertyvät tulot eivät kuitenkaan jää hyvinvointialueelle vaan ne otetaan hallituksen linjauksen mukaisesti valtion kassaan.

Kokouksessa saatiin selvitys sähköisten asiakaspalvelujen nykytilasta ja kehitysnäkymistä vuoteen 2030. Illan aikana esitetyissä puheenvuoroissa sekä Tuomas Vanhanen että Pirjo Luokkala ilmaisivat huolensa ihmisten osittain vajavaisista digitaidoista. Potentiaalia etävastaanottojen lanseeraamisessa ja digiloikan ottamisessa olisi. Tekoälyn ja digitalisaation käyttöönotto nopeuttaisi vastaanottotoimintaa mm kirjausten osalta: Tekoälyä voitaisiin hyödyntää lääkärin ja potilaan keskustelun kirjaamisessa, diagnosoinnissa, reseptien kirjoittamisessa, neuvonnassa ja ohjeistamisessa. Digitalisaation käyttöönotto vapauttaisi resursseja ja lisäisi tehokkuutta.

”Digipalveluiden ja tekoälyn rohkealla käyttöönotolla olisi säästöjä saatavissa.”

Vanhanen jatkaa vielä, että jos rahaa laitettaisiin yksityisten lääkäripalvelujen sijaan digipalveluiden kehittämiseen, sillä saavutettaisiin merkittävästi parempi tuottavuus.

Kokouksessa annettiin vastaus Pirjo Luokkalan maaliskuussa jättämään lastensuojelun perhehoitoa koskevaan aloitteeseen.

Pitämässään puheenvuorossa Luokkala muistuttaa, että lastensuojelun painopistettä tulee siirtää laitoshoidosta perhehoitoon. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL)  tutkimukset osoittavat, että edelleen noin puolet sijoitetuista lapsista asuu laitoksissa. Onneksi yhä useampi lapsi pääsee nykyisin perhehoitoon. Aloitevastaus on Luokkalan mielestä hyvä ja siinä painotetaan sijaishuollon rekrytointien tehostamista. Vastauksen mukaan alueella olevista perhehoitajista halutaan pitää kiinni ja heille tarjottava tuki ja sopimusten ehdot halutaan jatkossakin pitää hyvällä tasolla.

”Turvallinen ja tavallinen perhearki on lapselle parasta hoitoa.”

Lisäksi Luokkala muistuttaa, että sosiaalityön eri osa-alueiden välistä yhteistyötä tulee kirkastaa ja että vanhemmuutta on tuettava. Jokaisen lapsen oikeuksien tulisi toteutua omassa kodissa turvallisten aikuisten hoidossa. Turvallinen ja tavallinen perhearki on lapselle parasta hoitoa. Luokkala toivoo, että myös lyhytaikaista perhehoitoa vahvistetaan. On hienoa, että Keskustan jättämä aloite etenee.

***

Pirjo Luokkalan ja usean muun valtuutetun allekirjoittama aloite:

”Me aloitteen allekirjoittaneet edellytämme, että Vantaan ja Keravan hyvinvointialue ryhtyy kaikkiin mahdollisiin ja vielä hyvinvointialueella käyttämättömiin toimenpiteisiin perhehoidon vahvistamiseksi siten, että lastensuojelun tarpeessa olevia lapsia voidaan aikaisempaa päättäväisemmin ja vahvemmin suojella ennakoivasti sekä ympärivuorokautisesti perhehoidon turvin lapsen kodissa – ja/tai perhehoitajan luona.

Ympärivuorokautinen ja tarpeen vaatiessa myös  pitkäkestoinen perhehoito lapsen kotona– ja/tai perhehoitajan luona turvaa lapsen elämää, hyvinvointia ja kasvua inhimillisellä tavalla ja auttaa ennaltaehkäisemään lapsen kannalta raskaan, kodin ulkopuolisen sijoituksen.”

 

Lue seuraavaksi

Vierailut avaavat näkymiä palveluiden kehittämiseen
Vierailut palveluiden arkeen tarjoavat päätöksentekijöille tärkeää tietoa siitä, miten hyvinvointialueen palvelut toimivat käytännössä ja missä niiden kehittämistarpeet ovat. Vantaan ja Keravan aluevaltuustoryhmä tutustui sekä yksityisen terveyspalveluntuottajan toimintaan Tikkurilassa että hyvinvointialueen omaan perheneuvolapalveluun, jossa keskiössä on nuorten psykososiaalinen tuki ja perheiden hyvinvointi.
13.3.2026 / Uutiset
Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmät yhteisessä lausunnossa hyvinvointialueiden rahoituksesta
Valtiovarainministeriö pyysi lausuntoja hallituksen esityksestä hyvinvointialueiden rahoitusmallin muuttamiseksi. Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmät valmistelivat asiasta yhteisen lausunnon, jossa nostetaan esiin rahoitusmallin muutoksiin liittyviä merkittäviä huolia.
12.3.2026 / Itä-Uusimaa
Kuulemmeko asukkaiden huolet arjen turvasta ja tulevaisuuden palveluista?
Tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan kokouksessa, maaliskuussa, käsittelimme laajoja kokonaisuuksia: palveluiden digitalisaatiota, Lunnan etenemistä, automaatiota sekä tulevan aluehyvinvointisuunnitelman painopisteitä. Yhtä tärkeää kuin järjestelmät ja rakenteet on kuitenkin se, mitä asukkaat itse kertovat arjestaan.
11.3.2026 / Länsi-Uusimaa
EtusivuUutisetKeskustan ryhmä aktiivisena Vantaa-Keravan aluevaltuustossa