Suomen Keskustan on oltava kasvukeskusten kansanliike

Puolueen uudistamisen työ on käynnistettävä nyt. Haluamme vielä nousta taistelemaan suurimman puolueen paikasta. Tämä on mahdollista, jos pystymme puhuttelemaan myös Salpausselän eteläpuolisen Suomen asukkaita.

Keskustan viestin on kohdattava yksittäinen ihminen. Keskustan viesti on haettava konkreettisista asioista, jotka puhuttelevat ihmistä ja herättävät tunteita.

Keskustan aatteen ydintä on luoda edellytyksiä ja mahdollistaa se.

Puolueen avausten osalta tulee aina pohtia kuinka avaukset puhuttelevat etelän kasvukeskuksissa asuvia. Keskustan sisältä ei saa ruokkia maaseudun ja kaupunkien, etelän ja pohjoisen välistä vastakkainasettelua. Keskustan pitää olla jatkossa aidosti koko Suomen puolue.

Keskustan Uudenmaan piiri ry:n vuosikokouksen kannanotto 17.5.2023

Lue seuraavaksi

Järjestöjen tukeminen on investointi yhteisöön
Outi Lankia on huolissaan järjestöjen tulevaisuudesta. Sote-uudistus jätti järjestöt epävarmuuteen. Rakennemuutoksen ohella maan hallitus on ilmoittanut leikkaavansa järjestöavustuksista. Leikkaukset heikentävät järjestöjen toimintaedellytyksiä ja sillä on suora vaikutus ihmisten arkeen ja hyvinvointiin.
13.6.2025 / Uutiset
Haemme piiritoimistollemme näkemyksellistä, yhteiskunnallisesta päätöksenteosta kiinnostunutta ja hyvät viestinnälliset valmiudet omaavaa aluekoordinaattoria.
11.6.2025 / Uutiset
Itä-Uudenmaan väestön terveydessä ja hyvinvoinnissa on haasteita 
Itä-Uudenmaan päättäjien on varmistettava, että alueen asukkaillemme tarjotaan parhaita mahdollisia tukimuotoja – niin ennaltaehkäisyn, varhaisen tuen kuin arjessa jaksamisen tueksi. Näin voimme varmistaa, että kaikki itäuusimaalaiset voivat elää terveellisesti ja hyvinvoivina.
11.6.2025 / Uutiset
EtusivuUutisetSuomen Keskustan on oltava kasvukeskusten kansanliike