Timo Laaninen pyytää työrauhaa hyvinvointialueille säästötavoitteiden saavuttamiseksi

Timo Laaninen arvioi keskustan ryhmäpuheessa , että hyvinvointialueen uudistusohjelma on paras, mitä nykyisellä lainsäädännöllä, organisaatiolla ja henkilöstöllä voidaan saada. Siinä yritetään neliön ympyröimistä: tavoitteena on parantaa palveluita ja tehostaa tuottavuutta 2 prosenttia vuodessa vuoteen 2030 asti.

Keskusta korostaa henkilöstön merkitystä tuottavuustavoitteen saavuttamisessa. Työntekijöille on annettava mahdollisimman suuret mahdollisuudet vaikuttaa oman työnsä järjestämiseen. Tarvitaan matalia organisaatioita ja itseohjautuvia tiimejä. Tämä on tehokkain tapa lisätä tuottavuutta.

Suurimman riskin ohjelman onnistumiselle muodostaa kulloinenkin maan hallitus, tässä tapauksessa Orpon hallitus. Vaarana on tempoileva politiikka, kuten viime aikojen uutiset osoittavat. Yhtenä päivänä pääministeri ehdottaa oppilashuollon palauttamista kouluille. Kehysriihen pöydillä liikkui papereita, joissa esitettiin Uudenmaan neljän hyvinvointialueen ja Helsingin yhdistämistä yhdeksi alueeksi. Ja itse kehysriihessä tehtiin päätös sadan miljoonan euron leikkauksesta sosiaalihuoltoon niin, että vastuuministeri tuli yllätetyksi.

Keskusta toivoo, että hallitus antaisi hyvinvointialueille ainakin muutamaksi vuodeksi reilun mahdollisuuden onnistua uudistamistyössä ilman äkillisiä säästöratkaisuja.

Lue seuraavaksi

Uskallammeko vanheta?
Mediahuomiota saaneet vanhusten kuolemat hoivakodeissa ovat pelottavaa kuultavaa hoivan laadusta. Hoitajat ja hoidosta vastuussa olevat lähiesihenkilöt väsyvät valitusten ja päällekkäisen valvonnan alle.
6.3.2026 / Länsi-Uusimaa
Hyvinvointialueen pitää kantaa vastuunsa harjoittelupaikoista
Tulevana keväänä sote-alan opiskelijat kilvoittelevat taas kerran Jobiili-alustalla haettavista harjoittelupaikoista. Kyseessä on todella kilpailu, sillä paikat on perinteisesti jaettu nopeusjärjestyksessä, eikä niitä riitä kaikille. Esimerkiksi vuonna 2023 koko maan sairaanhoitajaopiskelijoista 10 % ei löytänyt harjoittelupaikkaa ollenkaan. Harjoittelut ovat usein sote-alalla pakollinen osa opintoja, jolloin paikan puuttuminen johtaa opintojen viivästymiseen. Myös Keusote on näiden paikkojen merkittävä tarjoaja.
5.3.2026 / Keski-Uusimaa
54 miljoonan euron lisäleikkaus uhkaa palveluiden ydintä
Viimeisimmässä tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan päiväkoulussa saimme perusteellisen katsauksen hallituksen esitykseen, jonka mukaan hyvinvointialueemme rahoitus vähenisi 54 miljoonalla eurolla vuoteen 2029 mennessä. Esitys ei ollut vain budjettirivi. Se oli kokonaiskuva siitä, millaisen paineen alle palvelujärjestelmämme ollaan viemässä. Tilaisuudessa käytiin läpi sekä palvelutarpeen kehitystä että aluekohtaisten kustannusten muutoksia. Viesti oli selvä: samaan aikaan kun tarve kasvaa, rahoitus kiristyy.
4.3.2026 / Länsi-Uusimaa
EtusivuUutisetTimo Laaninen pyytää työrauhaa hyvinvointialueille säästötavoitteiden saavuttamiseksi