Uudenmaan Keskusta: Suomen huoltovarmuus varmistettava ja rauhantyötä tuettava

Keskustan Uudenmaan piirikokous osoittaa syvän huolensa Ukrainan sodan sodasta ja sen vaikutuksista maailmanlaajuisesti, Euroopassa ja Suomessa. Sota on inhimillinen ja ympäristöllinen katastrofi, jonka seuraukset tuntuvat heti ja pitkälle tulevaisuuteen. Keskustalaiset surevat ukrainalaisten hätää ja kunnioittavat heidän puolustustahtoaan.

Piirikokous haluaa osoittaa tukensa rauhantyölle kaikkialla. Venäläisten rauhantyö ja oman johtajansa vastustaminen on arvokkainta, ja saa keskustalaisilta täyden tuen. Venäjän hallinnon toiminnan vastustaminen, yhteistyön katkaiseminen, kaupankäynnin lopettaminen ja sopimusten jäädyttäminen on tärkeää ja kannatettavaa sodanvastaista toimintaa, mutta jokaisen venäläisten syyllistäminen tai sortaminen ei ole oikein. Länsimaissa asuvat venäläiset ymmärtävät kyllä, miten väärin venäjän hyökkäys Ukrainaan on. 

Uudenmaan keskustalaiset haluavat auttaa ukrainalaisten perheiden turvaan saattamista ja uuden elämän rakentumista Suomessa. On jo nyt selvää, että sodan vaikutukset Ukrainassa kestävät kauan. Suomeen saapuvat ukrainalaiset eivät palaa nopeasti takaisin, sillä maan uudelleen rakentaminen sodan päättymisen jälkeenkin vaatii aikaa. Tämän vuoksi keskustalaiset haluavat edistää ukrainalaisten:

  • Sotaa pakenevien perheiden kuljetusten tukemista Suomeen
  • Maahantulo- ja maassaolo-lupien nopeaa ja helppoa käsittelyä
  • Perheiden yhdistämistä sekä elämän ja arjen rakentamista Suomessa niin materiaalisesti kuin sosiaalisestikin 
  • Työlupien nopeaa myöntämistä, sillä oma toimeentulo on parasta apua. Työluvat ratkaisevat myös vaikeaa työvoimapulaa Suomessa. 
  • Lasten koulunkäynnin ja päivähoidon aloittamista Suomessa mahdollisimman varhain. Siksi mm. kuntatasolla on aloitettava valmistelemaan mm. tilojen ja opettajien kartoittamista ja varaamista viimeistään syksyllä alkavaan koulunkäyntiin. 
  • Aikuisten ja lasten kieliopintojen nopeaa aloittamista järjestöjen ja vapaaehtoistyön voimin, jos kunnallinen/valtion toimet rakentuvat hitaasti.

Sodan horjuttaessa pitkäaikaisesti tai jopa pysyvästi suomalaisten turvallisuutta ja yhteiskunnan järjestelmien pysyvyyttä, keskustalaiset haluavat edistää:

  • Suomen energiaomavaraisuuden kehittämistä kiireellä mm. tukemalla biokaasun tuotantoa ja palauttamalla kotimaista energia turpeen tuotantoa. Venäjältä tulevan öljyn määrää on vähennettävä nopeasti ja pysyvästi. 
  • Suomalaisen ruuantuotannon arvoa ja määrää on korotettava kiireesti, sillä kotimainen ruokahuolto on epävakaassa maailmassa on tärkeä osa turvallisuutta. Ruuan tuottajahintoja on nyt heti saatava asialliselle tasolle, jotta ruuantuotanto on taloudellisesti kannattavaa ja siten myös enenevästi kiinnostavaa. Tässä kaikki vaikuttamisen keinot on otettava käyttöön.
  • Turvallisuuden tunteen vahvistamista ja kansalaisten turvallisuustyön positiivista edistämistä järjestämällä keskustalaisten voimin avoimen turvallisuuskiertueen, jossa ihmisiä kutsutaan keskustelemaan suomalaisten turvallisuuden rakentamisesta ja vahvistamisesta. 

Venäjän ja sodan uhka myös Suomessa on kiistatta lisääntynyt, ja siksi kansallisen itsemääräämisen ja turvallisuuden toimia on nyt vahvistettava. Keskustelut Natoon liittymisestä on käytävä, ja Suomen puolustuksen vahvistamisesta on aloitettava. Keskustalaiset ovat valmiita uudelleen arvioimaan Suomen puolustuksen päälinjat ja edellytykset muuttuneessa maailmassa. 

Tämä piirikokouksen kannanotto on tarkoitettu niin omalle kenttäväelle, kuntajärjestöjen toimijoille kuin kansanedustajille ja muille valtiollisen hallinnon toimijoillekin. Yhdessä toimien voimme ottaa ripeitä askeleita turvallisuuden parantamiseksi ja humanitäärisen avun antamiseksi sodan uhreille. 

Lue seuraavaksi

Uskallammeko vanheta?
Mediahuomiota saaneet vanhusten kuolemat hoivakodeissa ovat pelottavaa kuultavaa hoivan laadusta. Hoitajat ja hoidosta vastuussa olevat lähiesihenkilöt väsyvät valitusten ja päällekkäisen valvonnan alle.
6.3.2026 / Länsi-Uusimaa
Hyvinvointialueen pitää kantaa vastuunsa harjoittelupaikoista
Tulevana keväänä sote-alan opiskelijat kilvoittelevat taas kerran Jobiili-alustalla haettavista harjoittelupaikoista. Kyseessä on todella kilpailu, sillä paikat on perinteisesti jaettu nopeusjärjestyksessä, eikä niitä riitä kaikille. Esimerkiksi vuonna 2023 koko maan sairaanhoitajaopiskelijoista 10 % ei löytänyt harjoittelupaikkaa ollenkaan. Harjoittelut ovat usein sote-alalla pakollinen osa opintoja, jolloin paikan puuttuminen johtaa opintojen viivästymiseen. Myös Keusote on näiden paikkojen merkittävä tarjoaja.
5.3.2026 / Keski-Uusimaa
54 miljoonan euron lisäleikkaus uhkaa palveluiden ydintä
Viimeisimmässä tulevaisuus- ja kehittämislautakunnan päiväkoulussa saimme perusteellisen katsauksen hallituksen esitykseen, jonka mukaan hyvinvointialueemme rahoitus vähenisi 54 miljoonalla eurolla vuoteen 2029 mennessä. Esitys ei ollut vain budjettirivi. Se oli kokonaiskuva siitä, millaisen paineen alle palvelujärjestelmämme ollaan viemässä. Tilaisuudessa käytiin läpi sekä palvelutarpeen kehitystä että aluekohtaisten kustannusten muutoksia. Viesti oli selvä: samaan aikaan kun tarve kasvaa, rahoitus kiristyy.
4.3.2026 / Länsi-Uusimaa
EtusivuUutisetUudenmaan Keskusta: Suomen huoltovarmuus varmistettava ja rauhantyötä tuettava