Vammaisten ihmisoikeuksien toteutuminen on meille sydämen asia

Vantaan ja Keravan aluevaltuustoryhmä on aloittanut toimintansa aktiivisella otteella. Ryhmä lähti aiemmin syksyllä tutustumaan hyvinvointialueen sosiaalipalveluihin vierailemalla alueellaan toimivissa vanhusten ja vammaisten hoivapalveluyksiköissä.

Tutustumisten pohjalta yhtenä tärkeänä teemana nousi esiin vammaisten ihmisoikeuksien täysimääräinen toteutuminen. Sen vuoksi halutaan nosta lippu salkoon Kansainvälisenä vammaisten oikeuksien päivänä 3.12.2022.

Lue seuraavaksi

Vastuutonta touhua – potilaan oikeudet vaakalaudalla
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue on ohjannut palveluseteleiden turvin potilaita lääkärin vastaanotolle yksityiselle sektorille. Paperilla tämä kuulostaa hyvältä ratkaisulta, mutta todellisuus voi olla toinen.
6.2.2026 / Itä-Uusimaa
Alaikäisten vankien määrä on 2,5-kertaistunut ja rikosten uhrit jäävät jonoon
Tammikuun 15 päivä 2026 kerrottiin, että alaikäisten vankien määrä on 2,5-kertaistunut vuodesta 2023. Tämä ei ole sattumaa, eikä yksittäinen ilmiö. Tämä kertoo järjestelmästä, joka puuttuu liian myöhään ja maksaa siitä inhimillisesti ja taloudellisesti kalliin hinnan.
5.2.2026 / Länsi-Uusimaa
Väärinkäytöksiin on puututtava välittömästi
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueelta on laskutettu tekaistuja taksikuluja eli on laskutettu taksimatkoja, joita vammaispalveluiden asiakkaat eivät ole koskaan tehneet. Hyvinvointialueen viranhaltija vahvisti asian.
5.2.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetVammaisten ihmisoikeuksien toteutuminen on meille sydämen asia