Johannes Lahtela Keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi

Kirjailija ja yrittäjä Johannes Lahtela pyrkii eduskuntaan.

Uudenmaan Keskustan piirihallitus nimesi Lahtelan eduskuntavaaliehdokkaaksi 18.1.2023 pidetyssä kokouksessa ja ehdokkuus tuli julkiseksi nyt.

Lahtelan suvussa on pitkä linja Keskustan vaikuttajia:
Isoisän isä, Matti Oskari Lahtela, oli Maalaisliiton kansanedustaja vuosina 1930-1958. Hänen poikansa Olavi Lahtela kuoli sairaskohtaukseen eduskuntatalon puhujakorokkeella 29.12.1968. Olavi toimi Maalaisliiton kansanedustajana kymmenen vuotta. Johannes Lahtelan isä, kirjailija Markku Lahtela, pyrki Keskustan ehdokkaana eduskuntaan 1970-luvulla.

Keravalla asuva Johannes Lahtela on koulutukseltaan teatteritaiteen ja ortodoksisen teologian maisteri. Hän on työskennellyt myös näyttelijänä ja pappina. Viime vuodet Lahtela on keskittynyt kirjoittamiseen, ja julkaissut muiden muassa kohua herättäneet addiktiokuvaukset Samuli Edelmannista ja Redramasta.

Addiktioiden pysäyttäminen on yksi Lahtelan vaaliteemoista.

”Vaikeissa tilanteissa rakenteet on turvattava, ja heikoimmista on huolehdittava. Jokainen meistä menee joskus rikki. Annan äänen Uudenmaan kärsiville, hiljaisille ja näkymättömille.”, Lahtela summaa teemojaan.

Eduskuntavaalit käydään 2.4.2023.

Lue seuraavaksi

Työharjoittelun ohjauksen laatu vaikuttaa työnantajakuvan muodostumiseen
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen nuorin valtuutettu Otto Suhonen piti puheen ensimmäisessä aluevaltuuston kokouksessa. Puheessa otettiin kantaa sote-alan opiskelijoiden harjoittelupaikkatarjontaan ja työharjoittelun vaikutuksiin. Suurin osa työnantajakuvasta rakentuu opiskeluaikana. Hyvällä työharjoittelukokemuksella on ratkaiseva merkitys työpaikkaa valittaessa. Hyvään kokemukseen vaikuttaa saadun ohjauksen laatu ja riittävyys.
16.6.2025 / Uutiset
Järjestöjen tukeminen on investointi yhteisöön
Outi Lankia on huolissaan järjestöjen tulevaisuudesta. Sote-uudistus jätti järjestöt epävarmuuteen. Rakennemuutoksen ohella maan hallitus on ilmoittanut leikkaavansa järjestöavustuksista. Leikkaukset heikentävät järjestöjen toimintaedellytyksiä ja sillä on suora vaikutus ihmisten arkeen ja hyvinvointiin.
13.6.2025 / Uutiset
Haemme piiritoimistollemme näkemyksellistä, yhteiskunnallisesta päätöksenteosta kiinnostunutta ja hyvät viestinnälliset valmiudet omaavaa aluekoordinaattoria.
11.6.2025 / Uutiset
EtusivuUutisetJohannes Lahtela Keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi