Uudenmaan Keskusta onnittelee Antti Kaikkosta

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko aloitti juhlapuheensa siteeraamalla Kaikkosen ensimmäistä puhetta eduskunnassa v 2003. Puhe oli sikäli ajankohtainen, että Kaikkonen nosti esiin opintotukiasioita ja huolen Itämeren tilasta. Se sopisi salissa puhuttavaksi vielä tänäkin päivänä. Lisäksi Saarikko nosti onnittelupuheessaan esiin Kaikkosen ilmiömäisen kyvyn keksiä vaalisloganeita: Ei huono, Mainettaan parempi, Ajankohtainen Kaikkonen, Turvallinen Kaikkonen. Kaikki ovat olleet varsin toimivia vaikka niihin eivät muut olekaan aina uskoneet.

Kaikkonen esiintyy julkisuudessa poikkeuksetta hyväntuulisena, rauhallisena ja huumorintajuisena, helposti lähestyttävänä persoonana. Pienenä poikana hänellä oli halu vaikuttaa asioihin ja sen hän tekikin. Ministerin roolista hän saattoi tuolloin vain haaveilla. Vastaanottaessaan puolustusministerin paikan, hän ei arvannut millaisia vuosia olisi edessä. Ajatuksena oli tehdä hävittäjähankinta. Toisin kävi. Hävittäjät tuli hankittua mutta sen lisäksi Venäjä aloitti hyökkäyssotansa Ukrainaan ja Kaikkonen oli hyvin  merkittävässä roolissa Suomen Nato-prosessissa. Se ei suomalaisilta unohdu. Muistoja puolustusministerivuosilta kertyi yhden kirjan verran.

Kaikkosen päälle on soviteltu niin puolueen puheenjohtajan kuin presidentinkin viittaa. Saamansa kyselyt Kaikkonen usein kuittaa jollain sopivalla humoristisella ilmaisulla ja poistuu paikalta hymyillen. Hänellä on ollut uskallusta asettaa perhe politiikan edelle ja hän olikin ensimmäinen miespuolinen ministeri, joka käytti perhevapaaoikeuttaan. Perhevapaa ei syönyt luottamusta eikä suosiota, päinvastoin! Kevään eduskuntavaaleissa Kaikkonen sai kaikkien aikojen äänisaaliin 12 687 ollen Keskustan ainoa yli 10 000 ääntä saanut edustaja.

50 -vuotisjuhliaan entinen puolustusministeri juhli Ilmatorjuntamuseolla Hyrylässä. Kutsu juhlaan oli avoin ja paikalle olikin saapunut runsaasti väkeä syömään hernekeittoa, soppatykistä tietenkin ja juomaan onnittelukahvit. Juhlassa pidettiin vain pari puhetta: jo mainittu puheenjohtaja Saarikon puhe ja itse sankarin pitämä puhe. Puheessaan Kaikkonen nosti muutamia hauskoja sattumuksia kirjastaan ja kiitteli vaimoaan. Illan aikana muisteltiin puolustusministerikautta, toistuvasti rikkoutunutta autoa ja Kaikkosen hiusmuotikin nousi esiin.

Illassa esiintyi Kaikkosen isän alulle polkema Skiffle -yhtye ja baritoni Janne Näreranta. Ilta huipentui Juha Tapion esitykseen, jossa päivänsankari itse nousi lavalle soittamaan pyykkilautaa. Pyykkilauta korvasi kappaleessa ”Sinun vuorosi loistaa” Michael Monroen saksofonisoolon. Hienosti Kaikkonen valtavien suosionosoitusten keskellä selviytyi urakasta.

Seuraava isompi ponnistus on muutto omaan kotiin uuteen kotikuntaan Sipooseen. Muuttolupa on saatu ja pian perhe pääsee uusiin tiloihin. Muutama lista kuulemma saattaa olla vielä naputtelematta, mutta ”ehtiihän tuon” – huikkaa Kaikkonen ja jatkaa matkaansa.

Lue seuraavaksi

Turvaa nuorille erilaisiin tilanteisiin
Nuorisobarometrin mukaan peräti puolet nuorista suhtautuu pessimistisesti tulevaisuuteen. Maailman tilanne, yhteiskunnassa vallitsevat asenteet ja ilmastonmuutos luovat turvattomuutta nuorten elämään. Toisaalta nuoret kokevat heihin kohdistuvan kovia odotuksia. Joskus väliinputoajiksi joutuvat ne nuoret, joilla ei mene ”riittävän” huonosti. Heidän voi olla vaikeaa saada apua ongelmiinsa, kun julkisen puolen palveluita joudutaan kohdistamaan suuremmassa avun tarpeessa oleville.
2.6.2026 / Uutiset
Turvallisuus kuuluu kaikille illan pääteemana oli, että päihteet eivät ole vain yksilön ongelma
Länsi-Uudellamaalla aluevaltuustoryhmän järjestämä Päihteet- ja turvallisuus -tilaisuus kokosi yhteen asiantuntijoita, kentän toimijoita, viranomaisia ja päättäjiä pohtimaan yhtä yhteistä huolta, päihteiden vaikutusta turvallisuuteen ja erityisesti nuorten arkeen.
1.6.2026 / Länsi-Uusimaa
Lapsiperhepalveluita tulee kehittää, ei rapauttaa
Lasten ja nuorten psyykkinen kuormitus on lisääntynyt. Kuormitus aiheuttaa lisää mielenterveysongelmia. Ne ilmenevät usein käytöshäiriöinä, keskittymisvaikeuksina, ylivilkkautena, ahdistuneisuutena, vetäytymisenä, masentuneisuutena ja pelkotiloina. Erikoissairaanhoidon käynnit, psykiatrian osastojaksot sekä lastensuojelun kustannukset nousevat vuosittain. Yksi syy tähän on lasten ja nuorten mielenterveys- ja päihdepalvelujen riittämättömyys perustasolla. Inhimillisen kärsimyksen lisäksi näistä tulee lisäkustannuksia moni tavoin, ei vähiten menetettynä opiskelu- ja työkykynä.
28.5.2026 / Länsi-Uusimaa
EtusivuUutisetUudenmaan Keskusta onnittelee Antti Kaikkosta