Vantaan ja Keravan aluehallituksen terveiset – aiheena järjestöavustukset

Viikko 4/2026 oli ensimmäinen varsinainen kokousviikko luottamustehtävissä joulutauon jälkeen. Maanantaina 19.1.2026 kokoontui Vantaan kaupunginhallituksen konsernijaosto ja tiistaina Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluehallitus. Torstaina oli kaupunginvaltuustolle pidettävä selostustilaisuus, ja varsinainen valtuuston kokous oli maanantaina 26.1.

Kokousasioista nostan erityisesti VAKEn sosiaali- ja terveydenhuoltoa tukevat järjestöavustukset vuodelle 2026, joista aluehallitus teki päätöksen.

Ensinnäkin on hyvä todeta, että hyvinvointialueiden tiukasta taloustilanteesta huolimatta aluevaltuusto korotti järjestöavustusten määrää tälle vuodelle maltillisella 50 000 eurolla. Näin jaettavana oli yhteensä 970 000 euroa. Tämä oli jo toinen peräkkäinen vuosi, jolloin järjestöavustusten kokonaismäärää kasvatettiin.

Tämä kertoo siitä, että VAKEssa järjestöjen toiminta ja järjestöyhteistyö nähdään strategisesti tärkeänä. Uimme tässä mielessä vastavirtaan maan hallitusta, joka on puolestaan leikannut järjestöjen rahoitusta valtakunnallisesti isolla kädellä.

VAKEn avustushakuun tuli hakemuksia yhteensä 2,94 miljoonan euron edestä. Rajallisen määrärahan vuoksi avustuksia voidaan myöntää vain toimintoihin, joissa alueellinen tarve on kaikkein suurin. Se, että avustusta ei esitetä jollekin järjestölle, ei tarkoita, että toiminnassa olisi jotain vikaa, tai että toimintaa ei nähtäisi tärkeänä.

Vuoden 2026 avustusten painopisteet:

Mielen hyvinvointi – 499 500 €

  • Päihdehaittojen ehkäiseminen ja vähentäminen eri kohderyhmissä
  • Vanhemmuuden tuki
  • Matalan kynnyksen mielenterveys- ja päihdepalvelut sekä keskusteluapu

Sosiaaliset suhteet – 277 500 €

  • Yksinäisyyden ehkäiseminen ja vähentäminen eri kohderyhmissä
  • Päihde- ja mielenterveyskuntoutujien vertaistuki, päivätoiminta ja tukihenkilötoiminta
  • Toiminta- ja työkyvyn tuki

Hyvinvointihaasteiden ennaltaehkäisy – 193 000 €

  • Hyvinvointia tukevien palvelujen vieminen kotiin asiakkaille, joiden liikkuminen kodin ulkopuolella on haastavaa
  • Terveellisten elintapojen tukeminen ja perheiden terveyskasvatusta vahvistava toiminta
  • Turvallisuuden edistäminen

”Avustuksia myönnettiin 42:lle eri järjestölle,
kun hakemuksia oli 80 eri hakijalta”

Yksittäisten järjestöjen osalta myönnetty tuki vaihtelee 1 000 euron toiminta-avustuksesta aina 200 000 euron kumppanuusavustukseen. Suurin avustus myönnettiin SPR:n ylläpitämälle nuorten turvatalolle, joka tarjoaa välittömästi saatavaa kriisiapua nuorille, perheille ja läheisille ympäri vuorokauden.

Aluehallituksen tekemään päätökseen voi tutustua kokouksen esityslistan kautta, josta löytyy liitteenä varsinainen jakopäätös.

Aluehallitus hyväksyi lähidemokratia- ja osallisuuslautakunnan yhdessä virkakunnan kanssa valmisteleman esityksen sellaisenaan. Jätimme kuitenkin aluehallituksessa yhteisen pöytäkirjalausuman siitä, että yhdessä järjestöjen ja kaupunkien kanssa arvioidaan, olisiko avustusprosessia mahdollista aikaistaa siten, että avustukset voitaisiin maksaa heti vuoden alussa.

Tuomas Vanhanen
aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja
Vantaan ja Keravan hyvinvointialue

Aluehallituksen 20.1.2026 kokouksen tiedote löytyy täältä

Lue seuraavaksi

Kotivara tuo turvaa arkeen – varautuminen kuuluu kaikille
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen Keskustan aluevaltuustoryhmän edustajat Timo Laaninen ja Inna Kallioinen nostivat Keravalla vappujuhlassa esiin teeman, joka koskettaa jokaista kotitaloutta: arjen varautuminen ja turvallisuus.
4.5.2026 / Itä-Uusimaa
Huonoja uutisia sairaille ja vähävaraisille
Maan hallitus on viime viikon kehysriihessään päättänyt taas uusista sosiaali- ja terveydenhuollon heikennyksistä ja asiakasmaksujen korotuksista yli 200 milj. euron edestä. Samalla hallitus päätti laajentaa 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilua, minkä on arvioitu maksavan 80–90 milj. euroa vuosittain. Se on tuki yksityisille terveyspalveluille ja kohdentaa verovaroja kansanterveyden näkökulmasta tehottomasti ja eriarvostavasti. Ensimmäisten selvitysten mukaan kokeilusta ovat hyötyneet pääosin hyvätuloiset kaupunkilaiset. Itse ainakin toivoisin veroeurojeni kohdistamista eniten tuen tarpeessa oleville!
29.4.2026 / Länsi-Uusimaa
Palvelut, jotka toimivat – Pulssi 2026 kokoaa hyvinvointialueen suunnan
Uusi Vantaan ja Keravan Keskustan aluevaltuustoryhmän Pulssi-lehti 2026 kokoaa ajankohtaiset puheenvuorot talouden tasapainottamisesta, palvelujen saatavuudesta, nuorten tukemisesta, ikääntyneiden hoidosta sekä arjen turvallisuudesta. Yhteinen viesti on selkeä: palveluja on uudistettava vastuullisesti, mutta ihmistä unohtamatta.
28.4.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetVantaan ja Keravan aluehallituksen terveiset – aiheena järjestöavustukset