Sanna Kurki 50: ”Vaikuta mieluummin sisäpuolella kuin valita ulkona”

Askolalainen Keskustavaikuttaja Sanna Kurki täytti viime viikolla 50 vuotta. Sanna on kolmen jo omillaan asuvan nuoren äiti. Perheeseen kuuluu aviomies. Yhteinen aika kuluu perheyritysten viljatilan ja Askolan kone Oy:n parissa. Luottamustehtäviä Sannalla on paljon. Hän toimii Askolan kunnanvaltuuston puheenjohtajana, Varuboden-Oslan hallintoneuvoston jäsenenä, MTK:n johtokunnassa ja Keskustan Itä-Uudenmaan aluevaltuutettuna.

Vaikuttamisen Sanna aloitti jo 5- vuotiaana Porvoossa tekemällä aloitteen pyöräteiden hiekoittamiseen liittyen ja alakouluikäisenä aloite lähti Askolan kunnalle styrox-istuimien hankkimiseksi koulun ulkovessoihin. Molemmat aloitteet käsiteltiin ja ne etenivät toteutukseen saakka.

Sanna lähti peruskoulun jälkeen lukioon, tapasi nykyisen puolisonsa ja kirjoitti ylioppilaaksi. Kirjoitusten jälkeen nuori nainen punnitsi tulevaisuuttaan ja päätti lähteä opiskelemaan Järvenpäähän Maatalousnormaalikouluun. Kiinnostusta oli kirjanpitoon ja lastenhoitoon, Sanna halusi hoitaa omat lapset itse. Ruokaakin piti opetella laittamaan sillä lapsuutensa Sanna vietti paljolti isän kanssa raksa- ja peltohommissa, ei äidin kanssa keittiössä. Sanna valmistui viljelijäksi Järvenpäästä ja kotitalousteknikoksi Orimattilasta. Ravitsemus- ja siivoustekniikan rinnalla pääaineina olivat tekstiilien hoito, kirjanpito ja neuvonta.

Keskustaan Sanna liittyi perustaessaan Askolaan Keskustanuorten yhdistystä. Anopin mukana hän liittyi Maa- ja kotitalousnaisiin sekä MTK:n paikallisyhdistykseen. Pian Sanna istui Askolan Keskustan kunnallisjärjestön hallituksessa. Muutaman sihteerivuoden jälkeen aukeni puheenjohtajan paikka.  Samoihin aikoihin alkoi kirkkovaltuustoura, vaikuttaminen muutaman koulun vanhempainyhdistyksessä ja partiotoiminta. Ensimmäinen kunnanvaltuustokausi koitti vuonna 2013 ja siitä lähtien äänimäärä on vaaleissa kasvanut tasaisesti. Sanna haluaa olla mukana vaikuttamassa ja hänellä on uskallusta tarttua vastuullisiinkin luottamustehtäviin. Työ mahdollistaa aikataulujen yhteensovittamisen joustavasti.

Toimeentulonsa perhe saa maanviljelystä ja koneyrityksestä. Parinsadan hehtaarin maatilalla viljellään luomuna vehnää, kauraa ja hernettä tai härkäpapua. Askolan Kone muuttui osakeyhtiöksi vuonna 2008 työkoneiden sopimushuollon myötä ja tänä päivänä yritys työllistää kymmenen henkeä. Uuden yritysmuodon vuoksi Sannan piti opiskella lisää ja niinpä hän suoritti merkonomiopinnot oppisopimuskoulutuksena.

Keskustan Uudenmaan piiri onnittelee Sannaa.

Lue seuraavaksi

Erityistä tukea tarvitseva lapsi ei saa jäädä palvelujen väliin
Länsi-Uudenmaan aluevaltuusto käsitteli kesäkuun kokouksessaan aluehallituksen vastausta aluevaltuutettu Lotta Paakkunaisen kysymykseen erityistä tukea tarvitsevien lasten loma-ajan hoidon sekä aamu- ja iltapäivätoiminnan järjestämisestä. Paakkunainen piti vastausta puutteellisena ja esitti asian palauttamista uudelleen valmisteltavaksi, jotta valtuusto saisi riittävät tiedot muutoksen vaikutuksista lasten palveluihin, perheiden arkeen ja yhdenvertaisuuden toteutumiseen. Palautusesitys ei kuitenkaan saanut aluevaltuuston enemmistön tukea.
25.6.2026 / Länsi-Uusimaa
VAKEn talous kääntyi – nyt on aika vahvistaa palveluja
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuusto käsitteli kesäkuun kokouksessaan vuoden 2025 tilinpäätöstä sekä tarkastuslautakunnan arviointikertomusta. Keskustan valtuustoryhmän mukaan onnistunut talouskäänne antaa vahvan perustan seuraavalle vaiheelle: palvelujen saatavuuden parantamiselle, henkilöstön hyvinvoinnin vahvistamiselle ja asukkaiden luottamuksen rakentamiselle.
25.6.2026 / Uutiset
Vaikea vuosi, mutta paljon myös onnistumisia
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen vuosi 2025 oli taloudellisesti vaikea. Alijäämä kasvoi ennakoitua suuremmaksi ja alue joutui arviointimenettelyyn. Samalla arviointikertomus ja tilinpäätös osoittavat, että palvelut toimivat pääosin hyvin, hoidon jatkuvuudessa ja digipalveluissa edistyttiin sekä toimintakulujen kasvu saatiin pidettyä poikkeuksellisen maltillisena. Keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Kristian Forsman korosti kesäkuun aluevaltuuston ryhmäpuheenvuorossaan, että tulevien vuosien suurin haaste on yhdistää talouden tasapainottaminen toimiviin palveluihin ja vahvaan perusterveydenhuoltoon.
24.6.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuItä-UusimaaSanna Kurki 50: ”Vaikuta mieluummin sisäpuolella kuin valita ulkona”