Terveyskeskusten karsiminen ei ole kaikkea ratkaiseva säästötoimi

Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen luottamushenkilöt istuivat hyvinvointialueen seminaarissa keskustelemassa palvelujen verkostosta.

Aluetutkija Timo Aro kävi läpi väestöllisestä näkökulmasta alueen tilannetta verraten sitä muun Suomen tilanteeseen. Länsi-Uusimaa on kaikista haasteistaan huolimatta yksi tulevaisuuden potentiaalisista alueista. Tutkija korosti ettei palveluja tule kehittää vain tässä ja nyt vaan on ajateltava jo vuotta 2030.

Seminaari antoi näkökulmaa palveluiden kehittämiseen.

Hyvinvointialueen ulkopuoliset luennoitsijat korostivat malttia. Sote-uudistuksen alkumetreillä ei kannata tehdä hätiköityjä päätöksiä.

Terveyskeskusten karsiminen ei ole kaikkea ratkaiseva säästötoimi. Terveyskeskusten kustannukset ovat vain n 5% hyvinvointialueen kustannuksista. Ikääntyminen on tulevaisuuden haaste. Palvelut on nyt osattava suunnitella ja kohdistaa tehokkaasti tulevaisuuden kehityskulku huomioon ottaen. Palvelukysyntä tulee kasvamaan.

 

Hyvinvointialueuudistuksen siirtyminen imeväisikäisestä taaperoikään ei näytä sujuvan kovinkaan tehokkaasti. Hyvinvointialueen seminaarin kanssa samaan aikaan alkanut hallituksen kehysriihi ei tarjoa helppoja ratkaisuja sote-alueille, sopeutettavaa riittää eikä rahaa näytä tulevan lisää.

 

Länsi-Uudenmaan palvelujen verkostosuunnitelma on nyt lausuntokierroksella ja siihen on voineet myös asukkaat antaa omat mielipiteensä. Lisäksi alueella on järjestetty asukasiltoja asian tiimoilta.

 

Keskustaa huolestuttaa harvaan asutumpien, alueen laitamien palvelujen karsinta. On alueita, jotka uhkaavat jäädä joko kokonaan ilman palveluja tai jäävät hyvin supistetun palvelutarjonnan piiriin.

Keskustalle tärkeää on turvata lähipalvelut.

On tunnustettava, että digipalvelun kehittäminen vaatii vielä paljon aikaa ja työtä. Katseet on suunnattava tuleviin investointeihin.

Ennen palveluverkoston karsintaa on korvaavien palvelujen oltava käytössä. Lakkautuksia ei voida tehdä etukäteen. Ei riitä, että uusi palvelu on suunnitelma tulevaan palvelukeskukseen. Sen on oltava käytössä.

Neuvolat on nostettava keskusteluihin korkealla prioriteetilla. Ikävät tapahtumat Vantaalla korostavat ennaltaehkäisyn merkitystä. Lasten ja nuorten sekä perheiden palveluiden tulee olla matalalla kynnyksellä ja helposti saavutettavia palveluja.

Maan hallituksen ajama eriarvoistava politiikka vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja koko väestön sote-palveluihin.

 

Lue seuraavaksi

Vastuutonta touhua – potilaan oikeudet vaakalaudalla
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue on ohjannut palveluseteleiden turvin potilaita lääkärin vastaanotolle yksityiselle sektorille. Paperilla tämä kuulostaa hyvältä ratkaisulta, mutta todellisuus voi olla toinen.
6.2.2026 / Itä-Uusimaa
Alaikäisten vankien määrä on 2,5-kertaistunut ja rikosten uhrit jäävät jonoon
Tammikuun 15 päivä 2026 kerrottiin, että alaikäisten vankien määrä on 2,5-kertaistunut vuodesta 2023. Tämä ei ole sattumaa, eikä yksittäinen ilmiö. Tämä kertoo järjestelmästä, joka puuttuu liian myöhään ja maksaa siitä inhimillisesti ja taloudellisesti kalliin hinnan.
5.2.2026 / Länsi-Uusimaa
Väärinkäytöksiin on puututtava välittömästi
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueelta on laskutettu tekaistuja taksikuluja eli on laskutettu taksimatkoja, joita vammaispalveluiden asiakkaat eivät ole koskaan tehneet. Hyvinvointialueen viranhaltija vahvisti asian.
5.2.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuLänsi-UusimaaTerveyskeskusten karsiminen ei ole kaikkea ratkaiseva säästötoimi