Uudenmaan Keskusta nimesi 139 ehdokasta aluevaaleihin

Uudenmaan Keskustan piirin syyskokous nimesi lauantaina 30.10.2021 ensimmäiset ehdokkaat kaikkiin Uudenmaan vaalipiireihin. Ehdokkaita on nyt 139 henkeä ympäri Uudenmaan. Samalla piiri hyväksyi jokaiselle alueelle vaaliohjelmat.

“Me lähdemme aluevaaleihin varmistamaan, että jokaisessa Uudenmaan kunnassa on sotepiste. Jokaisella uusmaalaisella on oikeus saada hyvää palvelua mahdollisimman lähellä omaa arkea ja kotia”, Uudenmaan Keskustan puheenjohtaja Sonja Hällfors sanoo.

Piiri tavoittelee jokaiselle alueelle täyttä listaa ehdokkaita ja lisää ehdokkaita nimetään syksyn aikana. Mikäli olet kiinnostunut ehdokkuudesta, voit olla meihin yhteydessä!

Itä-Uudenmaan aluevaaliohjelma
Keski-Uudenmaan aluevaaliohjelma
Länsi-Uudenmaan aluevaaliohjelma
Vantaan ja Keravan aluevaaliohjelma

Anne Berg, Askola
Rauna Kiiskinen, Askola
Sanna Kurki, Askola
Jouko Lahtinen, Askola
Juho-Matti Nirvi, Askola
Jukka Tanhua, Askola

Niklas Bäckström, Espoo
Satu Grekin, Espoo
Tommi Halkosaari, Espoo
Jyri Lehtinen, Espoo
Juri Leppänen, Espoo
Jari Nurminen, Espoo
Reijo Nykyri, Espoo
Matias Ollila, Espoo
Sinikka Paananen, Espoo
Arto Ritari, Espoo
Samuel Sylf, Espoo
Sofia Tuisku, Espoo
Tommi Virtanen, Espoo

Jaakko Haapamäki, Hyvinkää
Marja-Leena Laine, Hyvinkää
Anne Oksanen, Hyvinkää
Joonas Salmi, Hyvinkää
Maria Vartiainen, Hyvinkää

Tarja Edry, Järvenpää
Päivi Haapala, Järvenpää
Riikka Hasko, Järvenpää
Elina Koivisto, Järvenpää
Anna Pulkkinen, Järvenpää
Riikka Reina, Järvenpää
Kalevi Tihveräinen, Järvenpää
Liina Tiusanen, Järvenpää
Sakari Tuomisto, Järvenpää
Kristiina Vainikka (sit), Järvenpää
Jarkko Wallenius, Järvenpää

Mia Sundström, Karkkila

Katri Aalto, Kerava
Tuire Aikio, Kerava
Olga Jefimkina, Kerava
Timo Laaninen, Kerava
Jaana Lääti, Kerava
Vaito Niinisalo, Kerava
Lili Osman, Kerava
Tuomo Suihkonen, Kerava

Marjut Frantsi-Lankia, Kirkkonummi
Sari Haapasaari, Kirkkonummi

Ritva Lill-Smeds, Lapinjärvi

Kirsi Ferin, Lohja
Liisa Jääskeläinen, Lohja
Laila Kakko, Lohja

Antti Hovi, Loviisa
Lenita Niemelä, Loviisa
Kristiina Pappila, Loviisa

Aku Eronen, Myrskylä
Jenna Yrjas, Myrskylä

Sari Alaluusua, Mäntsälä
Eerik Brusila, Mäntsälä
Sinikka Ekonen, Mäntsälä
Tapio Havula, Mäntsälä
Kalevi Heinonen, Mäntsälä
Antton Hägglund, Mäntsälä
Jyrki Kosonen, Mäntsälä
Roosa Kurki, Mäntsälä
Enni Pöykkö, Mäntsälä
Marja Teppinen, Mäntsälä
Lauri Ylimartimo, Mäntsälä
Juha-Matti Inkinen, Mäntsälä

Sirpa Granholm, Nurmijärvi
Juuso Jaakola-Siimes, Nurmijärvi
Taneli Kalliokoski, Nurmijärvi
Petri Kolmonen, Nurmijärvi
Esa Lahtela, Nurmijärvi
Anna-Liisa Lyytinen, Nurmijärvi
Esa Penttilä, Nurmijärvi
Kalle Rantakulma, Nurmijärvi
Kirsi Viitanen, Nurmijärvi

Aija Franti, Pornainen
Otto Karhunen, Pornainen
Tea Nieminen, Pornainen
Juha Virkki, Pornainen

Sanna Andersson, Porvoo
Heikki Junes, Porvoo
Roosa Korhonen, Porvoo
Eija-Riitta Quinlan, Porvoo
Mika Seikku, Porvoo

Sonja Hällfors, Sipoo
Monika Hämäläinen, Sipoo
Hannu Maliniemi, Sipoo
Michaël Vanamo, Sipoo
Maritta Wasström, Siuntio

Merja Heikkonen, Tuusula
Timo Huhtaluoma, Tuusula
Marjut Kylliäinen, Tuusula
Mikko Laapotti, Tuusula
Kullervo Mäkinen, Tuusula
Salme Nepponen, Tuusula
Ari Nyman, Tuusula
Jari Raita, Tuusula
Erja Sarenius-Salmenkivi, Tuusula
Raimo Stenvall (sit), Tuusula
Sanna Takala, Tuusula
Anu Åberg, Tuusula

Marja Airaksinen, Vantaa
Janne Alahelisten, Vantaa
Georgiana Forsang, Vantaa
Helinä Heino, Vantaa
Pauli Humalamäki, Vantaa
Minna Inkinen, Vantaa
Jussi Järvinen, Vantaa
Nejdet Karadag, Vantaa
Paul Kivistö, Vantaa
Lorna Korkiamäki, Vantaa
Sonja Kouvo, Vantaa
Shemsi Krasniqi, Vantaa
Anne Lehto, Vantaa
Timo Lehtovirta, Vantaa
Harri London, Vantaa
Pirjo Luokkala, Vantaa
Ray Metsälä, Vantaa
Auno Mäkinen, Vantaa
Tuula Natunen, Vantaa
Olli Nyberg, Vantaa
Päivi Paasivaara, Vantaa
Hannu Palmu, Vantaa
Anu Saarto, Vantaa
Matti Savolainen, Vantaa
Natalia Sobenina, Vantaa
Sami Tikkanen, Vantaa
Marjo Vainikka, Vantaa
Riitta Vanhala-Kukkonen, Vantaa

Mikko Lasanen, Vihti
Sari Metsäkivi, Vihti
Heidi Nordman, Vihti
Henrik Olin, Vihti
Reijo Pennanen, Vihti
Silja Silvasti, Vihti
Maritta Taskinen, Vihti
Eerikki Viljanen, Vihti
Mikko Yli-Rosti, Vihti

EtusivuUutisetUudenmaan Keskusta nimesi 139 ehdokasta aluevaaleihin