Valtuustoaloite: Henkilöstökyselyn järjestäminen

Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella on edessään mittavat säästöt. Hyvinvointialueemme joutuu etsimään lähivuosina useiden kymmenien miljoonien säästöt.

Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella oli 30.9.2025 henkilöstöä yhteensä 2862.

Kentällä työskentelevät ammattilaiset tuntevat arjen prosessit parhaiten ja heidän kokemuksensa voi tuoda esiin säästöpotentiaalin, jota työnjohto ei välttämättä näe. Henkilöstö havaitsee konkreettisesti, missä työssä on päällekkäisyyksiä, tarpeettomia rutiineja tai prosesseja, tehottomuutta tai vanhentuneita käytäntöjä. Tiedossani ei ole, että Itä-Uudenmaan hyvinvointialue olisi järjestänyt henkilöstölleen yhtään kyselyä siitä, millä eri keinoin hyvinvointialueella voitaisiin säästää.

On selvää, että lähes kolmen tuhannen ihmisen keskuudesta saattaa löytyä ideoita, näkemyksiä ja ajatuksia siitä, mistä palveluista voitaisiin esimerkiksi olla valmiita luopumaan tai mitä haluttaisiin tehdä toisin. Kentällä työskentelevillä voi olla luovia ideoita esim. palveluprosessien kehittämiseen, työnjakoon, resurssien käyttöön tai digitalisaation hyväksikäyttöön, jotka voivat tuottaa säästöjä ilman, että palvelutaso laskee.

Henkilöstön osallistaminen henkilöstökyselyllä lisää sitoutumista ja vähentää muutosvastarintaa. Kun henkilöstö saa mahdollisuuden vaikuttaa päätöksiin, säästöistä tulee yhteisiä ratkaisuja, ei ulkoapäin määrättyjä toimia. Tämä vähentää vastustusta ja lisää muutosvalmiutta. Toteuttamalla henkilöstökysely työnantaja osoittaa, että henkilöstön näkemykset otetaan vakavasti. Se rakentaa avoimuutta ja parantaa työilmapiiriä, vaikka kyse onkin säästötilanteesta. Valtuuston vuodelle 2025 hyväksymän talousarvion mukaan henkilöstön osalta on sovittu yhdeksi strategiseksi kärjeksi, että työntekijät ja työyhteisö voivat hyvin. Eri tutkimukset osoittavat, että työntekijöiden osallistaminen parantaa heidän hyvinvointiaan.

Esitän, että Itä-Uudenmaan hyvinvointialue pyytää henkilöstöä ehdottamaan, miten tai mistä hyvinvointialueen kannattaisi säästää. Hyvinvointialueen tulee järjestää intranetin tms. avustuksella henkilöstölle kysely, jonka vastauksista esim. paras palkitaan tuhannen euron arvoisella palkinnolla.

Valtuustoaloite / Itä-Uudenmaan hyvinvointialue 19.11.2025

Markus Pietikäinen
aluevaltuutettu
Keskustan Itä-Uudenmaan aluevaltuustoryhmä

Lue seuraavaksi

Länsi-Uudenmaan Keskusta vaatii vahvempaa alueellista demokratiaa
Länsi-Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmä jatkaa aktiivista vaikuttamistyötä hyvinvointialueella. Aluevaltuutettu Lotta Paakkunainen nosti viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa esiin päätösvallan keskittymisen viranhaltijajohdolle ja aluehallitukselle sekä esitti hallintosäännön uudistamista aluevaltuuston ja lautakuntien aseman vahvistamiseksi. Aloitteessa korostetaan avoimuutta, demokratiaa ja poliittista vastuunkantoa.
15.5.2026 / Länsi-Uusimaa
Yhteisöllisestä asumisesta vastaus hoivan palvelulupaukseen?
Harmaantuva Suomi etsii kuumeisesti keinoja lunastaa lupauksensa ikäihmisten hoivasta.
13.5.2026 / Keski-Uusimaa
Vaikuttavuutta ja vahvempaa tulevaisuusajattelua Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiapäivitys herätti keskustelua viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa. Keskustan ryhmäpuheenvuoron pitänyt aluevaltuutettu Terhi Tikkala arvioi, että strategia nojaa liikaa aiempaan eikä riittävästi huomioi uuden valtuuston näkemyksiä, alueen erityispiirteitä tai tulevaisuuden rakentamista. Keskustan ryhmä korosti puheessaan vaikuttavuutta, ennaltaehkäisyä, digitalisaatiota ja aidosti näkemyksellistä johtamista.
12.5.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuItä-UusimaaValtuustoaloite: Henkilöstökyselyn järjestäminen