Otto Suhosen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025

Arvoisa puheenjohtaja, puoluejohto, Hyvät keskustalaiset

Haluaisin puhua teille hetken ylisukupolvisuudesta. Keskustalaisuudesta kumpuavasta teemasta, jonka ytimessä on sukupolvien riippuvaisuus toisistaan. Mikään sukupolvi ei pärjää yksin ilman toista. Nuoret eivät pärjää ilman työikäisten rahoittamia koulutuspalveluita, mutta jossain vaiheessa vaaka keikahtaa toiseen suuntaan. Vuosien päästä näiden ikääntyneiden eläkkeistä ison osan maksavat nykyiset nuoret eläkemaksuillaan. Perheessä taas voi aiheuttaa huolta, jos mummin hyvästä hoidosta ei voi olla varma. Lapsien harrastamisen voi mahdollistaa se, että pappa auttaa kuskaamaan treeneihin.

Nyt ylisukupolvisuuden tasapaino kuitenkin horjuu. Ensimmäistä kertaa näyttää siltä, että uusien sukupolvien elintaso tulee olemaan aiempia heikompi. Ja jos nuorten sukupolvien työllisyys ja veronmaksukyky järkkyvät, myös iäkkäiden peruspalvelut ovat vaarassa.

Orpon hallitus tekee ylisukupolvisuuden teemassa profiloitumisen helpoksi. Korkeakouluista valmistuu nuoria työttömyyteen, ammatillinen koulutus ei enää takaa kaikille työelämän vaatimaa ammattitaitoa. Valtion velkalaivan lastia nostellaan nuorten soutuveneisiin, kun opintovelat kasvavat ja nuorilta leikataan monesta suunnasta. Luottamus terveydenhuoltoon, työelämään ja eläkejärjestelmään heikkenee. Kun maahan ei synny kasvua ja kotiseudut näivettyvät, pohtii moni nuori, onko minulla ja kotiseudullani toivoa?

Nuorten tulevaisuususkon palauttaminen on välttämätöntä. Se on myös meidän päättävässä asemassa olevien velvollisuus. Hiljattain YTHS;n tuore toimitusjohtaja Annika Saarikko nosti osuvasti keskusteluun opiskelijoiden perheellistymisen ja kyseenalaisti sen, luoko yhteiskuntamme nuorille aikuisille riittävät mahdollisuudet perheen perustamiseen. Esimerkiksi tässä teemassa olisi tilaa profiloitua.

Hyvät kuulijat, Toivon, että Keskustan Suunta Suomelle -ohjelman ja tulevan eduskuntavaaliohjelman läpileikkaava teema on ylisukupolvisuus. Sille on nyt tilausta. Kiitos

Lue seuraavaksi

Länsi-Uudenmaan Keskusta vaatii vahvempaa alueellista demokratiaa
Länsi-Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmä jatkaa aktiivista vaikuttamistyötä hyvinvointialueella. Aluevaltuutettu Lotta Paakkunainen nosti viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa esiin päätösvallan keskittymisen viranhaltijajohdolle ja aluehallitukselle sekä esitti hallintosäännön uudistamista aluevaltuuston ja lautakuntien aseman vahvistamiseksi. Aloitteessa korostetaan avoimuutta, demokratiaa ja poliittista vastuunkantoa.
15.5.2026 / Länsi-Uusimaa
Yhteisöllisestä asumisesta vastaus hoivan palvelulupaukseen?
Harmaantuva Suomi etsii kuumeisesti keinoja lunastaa lupauksensa ikäihmisten hoivasta.
13.5.2026 / Keski-Uusimaa
Vaikuttavuutta ja vahvempaa tulevaisuusajattelua Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiapäivitys herätti keskustelua viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa. Keskustan ryhmäpuheenvuoron pitänyt aluevaltuutettu Terhi Tikkala arvioi, että strategia nojaa liikaa aiempaan eikä riittävästi huomioi uuden valtuuston näkemyksiä, alueen erityispiirteitä tai tulevaisuuden rakentamista. Keskustan ryhmä korosti puheessaan vaikuttavuutta, ennaltaehkäisyä, digitalisaatiota ja aidosti näkemyksellistä johtamista.
12.5.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetOtto Suhosen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025