Tuomas Vanhasen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025

Arvoisa puheenjohtaja, hyvät puoluevaltuutetut,

Valtiovarainministeriö on uutisten mukaan taas heikentämässä talouden kasvuennustetta.

Kasvua kuulemma hidastaa jokin tuntematon jarru.

Vaan kyllähän me suomalaiset tämän jarrun tunnemme. Aivan kuten puolueen varapuheenjohtaja Lohi totesi.

Maailmanpolitiikan ja Venäjän lisäksi jarru on Orpon hallitus.

Keskituloisten verotus on kireintä vuosikymmeneen. Suomalaisten luottamus huomiseen on heikkoa.

Hallituksen piti kiihdyttää kasvua ja jarruttaa velkaantumista.

On käynyt juuri päinvastoin: velkaantuminen paisuu, kasvua jarrutetaan.

Saksikuva-hallitus unohti, että talous on myös psykologiaa.

Niinpä maassa on nyt suurtyöttömyys, vaikka muualla Euroopassa on liki ennätystyöllisyys.

Brysselin salkkumiehet varaavat jo matkalippuja Suomeen.

Hyvät kuulijat,

Seuraavasta vaalikaudesta ei tule helppo.

Julkista taloutta on tällä tietoa tervehdyttävä nettomääräisesti vähintään reilulla kuudella miljardilla eurolla.

Nykyhallituksen väitetyillä sopeutuksilla ei pitkälle päästä. Sopeutukseksi ei voi laskea esimerkiksi 100 000 lisätyöllistä, kun todellisuudessa on tullut 100 lisätyötöntä päivässä.

Suomen peruskorjauksessa tarvitaan monipuolisesti talous- ja veropolitiikan työkaluja.

Yksi asia on kuitenkin selvä: mitä pidempään kasvutoimien kanssa kuhnaillaan, sitä vaikeammaksi urakka käy.

Tarvitaan uusi suunta Suomelle. Parempi vaihtoehto.

Tarvitaan keskustaa laittamaan isänmaan asiat kuntoon ja oikeaan tärkeysjärjestykseen.

🍀 Tavallisten työtä tekevien suomalaisten verotusta on alennettava.

🍀 Kotitalousvähennystä on parannettava.

🍀Yritysverotuksen on kannustettava investointeihin ja kasvuun.

🍀 Ja rakennusalan ahdinkoa on helpotettava.

Keskusta on esittänyt näitä ja yli 50 muuta toimenpidettä, joilla saadaan töitä suomalaisille, tuplataan talouskasvu ja pelastetaan samalla palvelut.

Hyvät keskustalaiset,

Meidän on yhdessä suomalaisten kanssa varmistettava, että Keskustan parempi vaihtoehto päätyy pääministerin pöydälle.

Jos ei Orpon, niin viimeistään vaalien jälkeen pääministeri Kaikkosen.

Kiitos.

Lue seuraavaksi

Länsi-Uudenmaan Keskusta vaatii vahvempaa alueellista demokratiaa
Länsi-Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmä jatkaa aktiivista vaikuttamistyötä hyvinvointialueella. Aluevaltuutettu Lotta Paakkunainen nosti viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa esiin päätösvallan keskittymisen viranhaltijajohdolle ja aluehallitukselle sekä esitti hallintosäännön uudistamista aluevaltuuston ja lautakuntien aseman vahvistamiseksi. Aloitteessa korostetaan avoimuutta, demokratiaa ja poliittista vastuunkantoa.
15.5.2026 / Länsi-Uusimaa
Yhteisöllisestä asumisesta vastaus hoivan palvelulupaukseen?
Harmaantuva Suomi etsii kuumeisesti keinoja lunastaa lupauksensa ikäihmisten hoivasta.
13.5.2026 / Keski-Uusimaa
Vaikuttavuutta ja vahvempaa tulevaisuusajattelua Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiaan
Itä-Uudenmaan hyvinvointialueen strategiapäivitys herätti keskustelua viimeisimmässä aluevaltuuston kokouksessa. Keskustan ryhmäpuheenvuoron pitänyt aluevaltuutettu Terhi Tikkala arvioi, että strategia nojaa liikaa aiempaan eikä riittävästi huomioi uuden valtuuston näkemyksiä, alueen erityispiirteitä tai tulevaisuuden rakentamista. Keskustan ryhmä korosti puheessaan vaikuttavuutta, ennaltaehkäisyä, digitalisaatiota ja aidosti näkemyksellistä johtamista.
12.5.2026 / Itä-Uusimaa
EtusivuUutisetTuomas Vanhasen puhe puoluevaltuustossa 22.11.2025